Rozmary počasí rozdělují Evropu

Rozmary počasí rozdělují Evropu
11.12.2017
Velká Británie do nového týdne vstoupila v chaosu.

Rozmary počasí opět rozdělily Evropu. Hluboká tlaková níže se vytáčí nad západní Evropou, po její zadní straně proniká do Velké Británie a také do západní Evropy studený a velmi vlhký vzduch od severu až severozápadu. Naopak po zadní straně této níže se pumpuje ze Středomoří velmi teplý vzduch a transportuje ho daleko na sever. Česká republika se v tuto chvíli nachází právě v tomto teplém koridoru.

Velká Británie do nového týdne vstoupila v chaosu. Na většině území silně sněží, a místy napadlo až kolem 25 cm nového sněhu. Sněhová pokrývka se vytvořila dokonce i v Londýně a to způsobilo značné problémy, zejména v dopravě. Automobily jsou odstavené na krajnicích, protože nemají zimní pneumatiky a tamní řidiči na sněhu jezdit neumí. Zavřené jsou i letiště a pozitivní informace nepřichází ani z ostatní veřejné dopravy.

Husté sněžení na dálnici v Anglii

Obr. 1 Hlavní dálnice do Londýna je sjízdná jen pro odvážné

Zdroj: accuweather.com

Zimní počasí panuje i v Dánsku, v Holandsku, v Belgii či Německu. I v těch nejnižších polohách se tam vyskytla souvislá vrstva mokrého sněhu, který zejména v noci namrzá.

Včera večer se v severní Itálii vyskytoval mrznoucí déšť, protože teplota při zemi zůstala pod nulou, ale ve vyšších hladinách atmosféry byla již teplota nad nulou. Ledovka tak všechno obalila.

Silná námraza v Itálii

Obr. 2 Ve vinařské oblasti Emilia Romagna vzniklo ledové království

Zdroj: Meteo Da Correggio.it

Naopak střední a východní Evropa zažívá velmi teplé počasí a hlavně silný vítr, který již na některých místech působí škody. V době psaní tohoto článku máme již evidováno několik popadaných stromů v Moravskoslezském kraji. Teplé a větrné počasí bude na naše územím vrcholit dnes v noci, od západu totiž bude postupovat studená fronta.

Teplý vzduch z jihu se stihne dostat až do Pobaltí, nad Ruskem a Finskem by se však měl rozpadnout.

 

Autor: TD

 

 

frame-scrollup