Rozkvetlá poušť v Kalifornii, smrtelný cyklón Enawo a prudký vítr v Michiganu i Detroitu

Rozkvetlá poušť v Kalifornii, smrtelný cyklón Enawo a prudký vítr v Michiganu i Detroitu
11.03.2017
Tento týden je bohatý na nejrůznější meteorologické jevy. Po dvanácti letech se můžou v Kalifornii těšit z rozkvetlé pouště, Madagaskar oznámil 5 mrtvých následkem cyklónu Enawo a oběti jsou hlášeny i v Michiganu, kde si vyžádal silný vítr životy 2 lidí.

Madagaskar se nyní vzpamatovává ze silné tropické bouře, která získala neobvyklé jméno Enawo. Nejvíce bylo postiženo hlavní město Antananarivo, ležící na severovýchodě ostrova, kde byla ve čtvrtek zničena velká část domů. Bohužel v troskách bylo objeveno i 5 těl nevykazujících známky života. Asi 10 000 lidí muselo své domovy opustit, aby se ochránily před cyklónem. Evakuovaní byli převezeni do tábora, kde byly postaveny provizorní přístřešky a je zde zajištěna pitná voda a lékařské ošetření. Zavřeny byly školy a státní zaměstnanci mají na nařízení předsedy vlády volno. Dle místních médií byly v některých lokalitách zničeny či spotřebovány zásoby energie, což výrazně komplikuje celou situaci. Záchranné složky nadále varují před hrozbou povodní, i přesto, že bouře ztrácí svou sílu. Pro představu v plné kondici přinesl Enawo do oblasti více jak 300 milimetrů srážek během 12 hodin. Nadále však přetrvává silný vítr, které dosahoval až 300 km/h.

Přicházející bouře nad Madagaskar
Obr.: Řádění cyklónu Enawo na Madagaskaru
Zdroj: © Manny Horsford/ AP Photo

V Detroitu si vyžádaly větry 5 životů. Další dva mladí lidé zemřeli ve čtvrtek po pádu stromu na jejich automobil následkem extrémně silného větru v centrální části Michiganu. Kromě vyvrácených stromů byly k zemi strženy i sloupy elektrického vedení. Více jak milión lidí nakonec zůstalo bez proudu. Problémy nastaly i v letecké dopravě, kdy michiganský univerzitní basketbalový tým zažil krušné chvíle při vzletu z ranveje. 

Školní autobus se nemohl dostat přes spadlý strom díky přírodní pohromě
Obr.: Vyvrácené stromy odřízly několik cest v Michiganu
Zdroj: © The Associated Press

Pozitivnější zprávy přichází z Kalifornie, kde po 12 letech rozkvetla poušť Anza-Borrego, která je zařazena mezi státní parky. Zimní deště přiměly matku přírodu k předvedení parádní barevné show. Avšak je dosti možné, že vzácná krása nebude trvat dlouho. Květy ohrožuje silný vítr, ale i přemnožené housenky.

Rozkvetlá kalifornská poušť tisíci květy
Obr.: Květy v poušti Anza-Borrego​
Zdroj: © Sicco Rood via @AnzaBResearch via Twitter

Autor: SG

frame-scrollup