Rozkvete letos Údolí Smrti naplno?

Rozkvete letos Údolí Smrti naplno?
02.03.2016
Údolí smrti se nachází ve Východní Kalifornii. Je nejsušším a nejteplejším místem USA i celé Severní Ameriky. Letos má však šanci, že údolí bez bez života celé rozkvete.

Průměrně na území spadne ročně pouhých 55 mm srážek, jelikož vzduch nasycený vlhkostí musí překonat vysoké pohoří, kde většinou zkondenzuje a srážky vypadávají ještě dříve, než se vzduch dostane až do údolí. Údolí je téměř 230 km na délku a široké 8 až 25 km.

Krajina v Death Valley
Obr.: Death Valley
Zdroj: thousandwonders.net

V americkém národním parku Death Valley (Údolí Smrti), vyhlášeném v roce 1994, bude tento rok tím, kdy jednou za celou dekádu rozkvete naplno většina území. Právě s tímto tvrzení přichází oficiální zástupci parku. Rozkvetlé květiny by tak mohly aspoň na krátké období změnit Údolí Smrti na „Údolí Života“.

Rozkvetlá pouštní krajina
Obr.: Rozkvetlé Death Valley
Zdroj: Alan Van Valkenburg, ranger Národního parku Death Valley

Je poměrně vzácné a neobvyklé pozorovat celou vyprahlou pustinu v rozkvětu. Skoro každý měsíc v roce se sice podaří, aby kvetla alespoň malá lokalita v parku, avšak kvetení většiny rozlohy údolí je možné pozorovat poměrně zřídka. Například Van Valkenburg žijící v Údolí Smrti už 25 let viděl již několikrát malou skupinku rostlinek, ale květinový "boom", který se předpokládá letos, se mu podařilo vidět pouze dvakrát. Letošní rok by mohl přinést tak silnou bouři, která pravděpodobně dokáže probudit několik miliónů semen květin. Tyto semínka čekají i tisíce let na pár kapek deště, aby mohly vykvést a sami pak vytvořit nová semena zaručující budoucí generace svého druhu.

Rozkvetlé Mrtvé údolí
Obr.: Rozkvetlé Death Valley
Zdroj: Alan Van Valkenburg, ranger Národního parku Death Valley

Pokud je bouřka silná, dokáže zasáhnout i širok území, což zaručuje, že květiny vyrostou zaráz. Pokud teploty vzduchu nebudou šplhat příliš vysoko a Údolí Smrti postihne další srážkový úhrn, bude možné si už v tomto měsíci vychutnutnávat rozkvetlou poušť. Obvykle je národní park jen pustina s kameny, vyschlou půdou, kde nerostou ani keře. Proto všichni ve vedení parku doufají, že právě v roce 2016 se alespoň na část roku probudí k životu nashromážděné zásoby semen a poušť zaplaví žluté či růžové kvítky.

Autor: SG

 

frame-scrollup