Řecko trápí devastující požáry

Řecko trápí devastující požáry
25.07.2018
Už nejméně 79 lidí se stalo oběťmi ničivých požárů v Řecku. Plameny požírají stovky hektarů lesa, boří budovy a v ovzduší se projevuje dusivý kouř.

Požáry na Pyrenejském ostrově berou životy, ničí lesní porost a také ohrožují turistickou sezónu. Už nejméně 79 lidí přišlo o své životy ve spojitosti s masivními požáry v Řecku. Lidé našli smrt v plamenech nebo se utopili v moři při útěku. Asi 187 lidí včetně 20 dětí muselo být hospitalizováno v nemocnici, 10 z nich jsou pak v ohrožení života. Evakuovány musely být stovky turistů a místních z oblasti 30 km východně od hlavního města Athény.

Premiér řecké vlády Alexis Tsipras poslal povzbudivou zprávu do medií: „Uděláme vše, co je v lidských silách, abychom dostali požár pod kontrolu.“ „Nesmíme se nechat přemoci smutkem, protože tyto hodiny jsou hodinami bojů, jednoty, odvahy a především solidarity,“ dále dodává. Tsipras povolal do akce kromě hasičů také vojáky a pobřežní stráž. Předseda vlády žádá o pomoc i Evropskou Unii.


Zdroj: © Angelos Tzortzinis/Agence France-Presse

Zápach, dým a kouř s masou spáleného materiálu přeměnily letní letovisko v postapokalyptické místo. Ulice jsou černošedé a v rozbitých oknech se odrážejí světla policejních vozů. Lidé prochází zbytky svých obydlí a doufají, že narazí na jakýkoliv jejich majetek. Přeživší dostávají od záchranářů džus a sušenky. „Taková zde vládne atmosféra, všechno je špatně, lidé stále hledají své kamarády i členy rodiny,“ řekl George Roumeliotis vedoucí jednotek civilní obrany.

Místní popisují, že oheň se šířil velmi rychle. „Ucítili jsme zápach kouře a asi o dvě hodiny později už plameny decimovaly naše město,“ řekl šedesátiletý Antonis Tsiongios. „V tu chvíli už bylo na únik pozdě. Ulice byly plné aut, které požíraly oheň. Jediná úniková cesta bylo moře,“ řekl. Muž dále popisuje tragédii následovně: „Tímto úzkým průsmykem zarostlým kaktusy, jež vede k moři, se snažila uprchnout asi stovka lidí. Ne každý tuto náročnou cestu zvládl,“ dodal. Několik lidí se dostalo na své loďky a čluny, dalším pomohli rybáři a o zbývajících asi 800 lidí se postarala pobřežní hlídka. Bohužel někteří nalezli v moři smrt. Mnohým pak kouř poškodil zrak během čekání na záchranu.


Obr.: Lidé čekající na záchranu
Zdroj: © Nikos Kalogerikos

Počet obětí  V Řecku je nejvyšší od roku 2007, kdy si požáry vyžádaly životy 60 lidí.

frame-scrollup