Rapidní tání ledovců na Novém Zélandu ukončilo jejich turistické prohlídky

Rapidní tání ledovců na Novém Zélandu ukončilo jejich turistické prohlídky
12.04.2016
Legendy domorodých obyvatel praví, že ledovec Franz Josef vznikl z proudu slz mladé ženy, jejíž partner byl zabit lavinou. Jedno z nejnavštěvovanějších míst Nového Zélandu vydalo nyní pro turisty stopku z důvodu možného nebezpečí, hrozícího z tajícího ledovce.

Nový Zéland je znám pro svou úchvatnou přírodu, která je cílem turistů z celého světa. Jednou z nejvyhledávanějších atrakcí ostrovů jsou dva ledovce, jenž jsou vyhledávané hlavně díky snadné dostupnosti. Návštěvníci pomalu stoupají přes zachovalé lesy mírného pásma, které se postupně mění v keře a vrcholek pak tvoří ledovec.

Průlez ledovcem Franz Josef
Zdroj: AP Photo/Nick Perry

Bohužel ledovce Fox a Franz Josef tají natolik rychlým tempem, že je nyní příliš nebezpečné pro turisty vyrážet na výlety. Letošním rokem byla ukončena tradice, datující se již po staletí. Navíc vědci potvrzují, že další vývoj počasí nenaznačuje k obratu situace.

Krásně zařezané údolí lákalo každoročně téměř 1 milion lidí, nyní je jedinou možností, jak vstoupit na led, využití vrtulníku. Dopravní logistika tak letos umožní pouze 80 000 turistům, dostat se na vrchol. Avšak tento způsob dopravy přináší vlastní rizika. V listopadu minulého roku se vyhlídkový vrtulník zřítil nad ledovcem Fox a celá posádka zahynula. Avšak díky vrtulníku je možné monitorovat hluboké trhliny v průsvitném modrém ledu a ledových jeskyní. Dalším novým typem turistických zájezdů jsou plavby lodí po jezerech, kdy je vidět odlamování ledovce.

Ledovec Franz Josef a na nějm zástup turistů, i tento ledovec pomalu odtává
Zdroj: AP Photo/Nick Perry

Před osmi lety byla skála pohřbena pod tunami ledu, nyní už ledovec končí 800 metrů nad údolím, protože aktuálně pod vlivem vyšších teplot kloužou z hory dolů rychlostí 4 metr každý den. Následkem tání ledu se uvolňují kameny a další materiál unášený ledovcem, který pak nekontrolovaně zasypává údolí. Ledovce jsou tvořeny převážně sněhem, který přivádí západní větry.  Dle časopisu Global and Planetary Change oba ledovce od roku 1800 roztály o 3 km na délku, což dělá asi 20 %. V posledních letech taje mnohem rychleji, než bylo kdy jindy zaznamenáno. Celému procesu ani nepřispěly vysoké hodnoty teplot vzduchu za měsíc únor, který byl tím druhým nejteplejším v historii Nového Zélandu.

Ústup ledovce Franz Josef
Zdroj: AP Photo/Nick Perry

Autor: SG

frame-scrollup