Půl miliónu lidí je stále bez proudu po páteční bouři na severovýchodě USA

Půl miliónu lidí je stále bez proudu po páteční bouři na severovýchodě USA
05.03.2018
V neděli večer byli lidé žijící na pobřeží Nové Anglie ještě stále vystaveni záplavám, které v území přetrvávají po páteční silné bouři. Vítr vytrhával stromy z kořenů a mnohdy poškodil dráty elektrického vedení. Bohužel si bouře vyžádala nejméně 9 lidských životů.

Severovýchod USA byl zasažen povodní poté, co zde řádila silná bouře. Kromě velké vody se musí obyvatelé vypořádat i s přerušením dodávky elektrické energie. Během tohoto extrémního projevu počasí byly v jednu chvíli bez elektřiny asi 2 miliony domácností. Bouři doprovázel prudký vítr, který v nárazech zesiloval až na rychlost 145 kilometrů v hodině. Vítr byl natolik intenzivní, že dokázal unášet mořskou vodu z pobřeží až do ulic Bostonu. Pod vodou se ocitala i další přímořská městečka. V této lokalitě se tak stalo už po druhé od začátku letošního roku. Bouře také zabíjela. Nejvíce obětí si dle tamní policie vyžádaly spadlé stromy. Samozřejmě bouři doprovázel hustý déšť nebo sněžení. Místy napadlo až 46 cm nového sněhu (například ve státě New York) a ve státě Massachusetts spadlo okolo 150 mm srážek.

Silné vlnobití v Bostonu
Obr.: Městečko Winthrop v Massachusetts
Zdroj: © Michael Dwyer

Komplikace se objevily i v dopravě, přičemž muselo být zrušeno několik letů na významných mezinárodních letištích. Nejvíce problémů zaznamenali na letištích v New Yorku a Bostonu.

Sníh stále trápí i západní Evropu. Ve Skotsku aktuálně odklízí nové přívaly sněhu. Některé školy musely být uzavřeny. Situace se však pomalu dostává zpátky do normálu. Obnoveny byly provozy na všech britských a irských letištích. V Holandsku se zase na plno projevuje rychlobruslařská tradice této země. Vodní kanály v hlavním městě se proměnily v nekonečnou ledovou dráhu, kterou si místní, ale i turisti umí pořádně vychutnat.

Zamrzlé kanály v Holandsku, na kterých se dá bruslit
Obr.: Bruslení v Amsterdamu
Zdroj: Reuters

frame-scrollup