Průřez děním ve světě

Průřez děním ve světě
30.03.2016
Oheň, led a sopečná erupce. To vše se v posledních dnech objevilo ve světových zprávách spojených s meteorologií či klimatologií. Pojďte se na to s námi podívat.

Na Aljašce (USA), konkrétně pak na Aleutských ostrovech, vybuchla v neděli v 4:18 místního času sopka. Vědci tvrdí, že při erupci unikl do vzduchu sloupec popele o výšce asi 6 km.  Mimo jiné způsobil výbuch i menší otřesy na zemi. Tento vulkán v minulosti už prodělal 40 známých erupcí. Předchozí erupce v roce 2013 vyprodukovala ještě o 2 km popele více. Meteorologické týmy vytvořily meteorologickou projekci, která monitoruje pohyb mraku z popele. Většina popelu zůstala na území Aljašky, část se přesunula na západ Kanady. Díky velkému množství nových částic ve vzduchu, vzroste četnost bouřek především až v oblasti Koloráda. Popel zde totiž funguje jako kondenzační částice, kolem nichž se tvoří kapky.

Letecký pohled na erupci sopky na Aljašce
Obr.: Nedělní výbuch sopky na Aleutech
Zdroj: © Popular Science

V Kansasu (Missouri, USA) se hasiči aktuálně potýkají s největším požárem v historii města. Jejich úsilí je narušováno extrémně silným větrem. Oheň totiž vzniknul již v Oklahomě a rychle se šířil. Díky směru větru dokázali místní meteorologové předpověď přesně kam a za jak dlouho se rozšíří. Větry vanuly zprvu rychlostí 25 – 40 km/h, ale pak se jejich rychlost navýšila na 50 -75 km/h. Požáry stále neustávají, jelikož v oblasti jsou velké plochy suché trávy a cedrových hájů. 

Ničivé požáry v Kansasu
Obr.: Kansaské požáry
Zdroj: © Associated Press

Poslední zpráva nás zavede do Arktidy. Letošní rozsah arktického ledu je na rekordním minimu. Letošní maximální rozsah ledu z 24. března byl asi 14,52 milionů km2, což je to nejmenší maximum od počátku monitoringu jeho rozlohy (1979). Letošní rok tak překonal starý rekord, který padnul loni, kdy rozsah ledu byl nejvíce na ploše 15,54 milionů km2 (dosaženo 25. 2. 2015). Ředitel NSIDC (National Snow and Ice Data Center – „Národní centrum pro sběr dat o sněhu a ledu“) dokonce řekl: „Takhle šíleně teplou zimu jsem v Arktidě ještě nikdy neviděl,“ dále uvedl, že: „Žár byl neúprosný.“ 

Arktický led při svém tání se láme na tisíce menších kousků
Zdroj: © Wolfgang Kaehler/LightRocket/Getty Images

Autor: SG

 

frame-scrollup