Prosinec 2016 doprovází extrémně vysoký tlak nad střední Evropou

Prosinec 2016 doprovází extrémně vysoký tlak nad střední Evropou
27.12.2016
Tlak ve střední Evropě byl tak vyšší než má například v oblasti s Azorskou či Sibiřskou tlakovou výší.

Prosinec v roce 2016 opět na mnohých místech přepisuje historii. Zatímco v loňském roce patřil mezi nejteplejší prosince v historii, tak letošní prosinec si pravděpodobně připíše další nej. Prosinec 2016 totiž aspiruje na měsíc s historicky nejvyšším tlakem.

Nad střední Evropou se neustále obnovovala oblast vysokého tlaku vzduchu a středy těchto tlakových výší se nacházely buď nad střední Evropou nebo v její těsné blízkosti. V podstatě celý měsíc jsme pod vlivem tlakové výše, jen občas se stalo, že přes severní Evropu přešla tlaková níže, která o něco snížila tlak ve střední Evropě, ale vždy od západu opět tlaková výše nekompromisně zalezla do střední Evropy. Tlak ve střední Evropě byl tak vyšší než má například v oblasti s Azorskou či Sibiřskou tlakovou výší.

S velmi vysokým tlakem souvisí i další extrém, který je vázán především na nížiny. Některé stanice evidují prosinec, jako nejsušší v historii. Zejména v nižších polohách některé stanice nenaměřily ani 10 mm. Průměr je však 30 až 50 mm. Fronty, které přechází přes naše území často přinášejí opravdu zanedbatelné hodnoty srážek. Optimální situace není ani na horách, kde by mělo ležet v tomto období kolem metru sněhu. Realita je však třetinová.

Více srážek spadne v úzkém pásu, který se dnes vyskytuje v Čechách, ale jedná se opravdu jen o malé území.

Mnohým z vás nemusí tento prosinec ani suše připadat, protože díky inverzi často mrholilo nebo se tvořila námraza, která pocit ze sucha minimalizovala. Ve skutečnosti ale opravdu srážek moc nespadlo. Některé modely naznačují, že na začátku roku 2017 by se přeci jen mohly prosazovat tlakové níže a tak snad bude srážek přibývat. Přeci jen zimní srážky jsou pro přírodu velmi důležité a pokud by podobná situace pokračovala i v lednu, tak na jaře a v létě mohou mít některé oblasti značné problémy.

Anomálie v atmosféře přes Vánoce v roce 2016

Obr. Předpoklad odchylky tlaku od normálu na leden 2017

Zdroj: meteociel.fr

 

 

Autor: TD

 

frame-scrollup