Příroda se zlobí

Příroda se zlobí
14.09.2017
Příroda se zlobí, lidé pláčou, ale poslední dny jasně ukazují, kdo je tady pánem.

Příroda v poslední době opět začíná ukazovat svou sílu. Když v roce 2004 a 2005 přišla velmi silná hurikánová sezóna, tak se lidstvo smiřovalo s tím, že období klidu končí a že tyto silné bouře budou častějším jevem. Mnoho obyvatel opustilo rizikové ostrovy a raději se přesídlilo do méně sympatických ale bezpečných oblastí. Přišly však sezóny, které naznačovaly, že by to přeci jen s těmi hurikány nemuselo být tak vážné a lidé se začaly opět vracet. Předčasně. Škody, které Irma napáchala jsou v tuto chvíli kolem 60 bilionů USD a obětí už je přes 80.

Bohužel zdaleka není po všem. V Tichém oceánu se vytvořil nejsilnější tropický tajfun za hodně dlouhou dobu. Tajfun se jmenuje Doksuri a bude směřovat na pobřeží Vietnamu. Asi nemá cenu spekulovat nad tím, co se v tamní oblasti bude dít. Vždyť Vietnam nemá v žádném případe tak dokonalou infrastrukturu, jako například v USA, takže i vítr o rychlosti 160 km/h bude pro tamní obyvatele tragický. Můžeme jen doufat, že tamní úřady zareagují včas a lidé budou evakuováni.

Velmi nebezpečné počasí však nepanuje jen v oceánech. Tento týden má za sebou Itálie a Chorvatsko bleskové povodně. Pod vodou bylo i město Zadar, které se nachází ve střední části Dalmácie. Přes Itálii a Chorvatsko se totiž přehnaly mohutné bouřky, které díky teplému Jadranu měly opravdu hodně energie.

Velmi vysoká voda a stojící muž s deštníkem v hluboké vodě

Obr. Tato fotka nepochází z Indonésie, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale z Chorvatska

Zdroj: Banic Leo

Svět nezlobí jen počasí. V Mexiku a v Guatemale se před pár dny otřásala země. Zemětřesení o síle 8,1 M připravila o život 98 lidí. Epicentrum bylo v Tichém oceánu, ale naštěstí nebylo hluboko a bylo jen kousek od pobřeží. I díky tomu se na pobřeží dostala tsunami, která měla jen 1,7 metrů.

Příroda se zlobí, lidé pláčou, ale poslední dny jasně ukazují, kdo je tady pánem.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup