Požáry v USA opět hlavním problémem

Požáry v USA opět hlavním problémem
10.07.2018
Zatímco Evropě se zatím výraznější horka vyhýbají, tak USA už má za sebou několik horkých dnů.

Zatímco Evropě se zatím výraznější horka vyhýbají, tak USA už má za sebou několik horkých dnů, kdy maximální teploty překračovaly i 40 °C. Zejména západní pobřeží zažívá velká sucha, takže stále aktuálnější začínají být lesní požáry, které komplikují všem život.

Vzhledem k tomu, že požáry jsou v USA poměrně pravidelným jevem, tak zde se provádí různé prevence, aby nedocházelo ke katastrofálním následkům.

Například hasiči v Kalifornii mohou zabavit dopravní prostředky, které mohou pomoci při hašení požárů nebo mohou požádat vlastníky vrtulníků, aby pomáhali při zásobě vody k jednotlivým ohniskům atd.

Obr. Kalifornie v těchto dnech zažívá peklo, sucho a velmi vysoké teploty opět vytvořily ideální podmínky pro oheň

Zdroj: ABC News

V Utahu zase mají jiný problém. I tam panuje velké suché a hlavní hrozbou jsou suché bouřky, kdy blesky zapalují lesy. Tamní vláda se proto rozhodla, že v národních parcích a přírodních sportovištích budou probíhat preventivní evakuace při každém podezřelém mraku, který se nad konkrétním místem přežene. Majitelé a správci těchto rezervací pak musí zajistit, aby všichni turisté opustili tyto lokality. I přesto, že meteorologové v USA mají nejmodernější techniku na světě pro předpověď hurikánů či tornád, tak nejsou schopni včas vyhodnotit bouřkový mrak. Zrádnost těchto bouřkových mraků je v tom, že na radaru není vůbec vidět, protože na sebe neváže žádné srážky. Jakmile však dosáhne určité výšky, tak může vyplodit elektrický výboj, který v případě zásahu do stromů může způsobit okamžitý požár. 

Těžko si jen představit, že by se v naších podmínkách tato prevence dala uplatnit také.  Myšlenka, že při každém černém mraku se například zavřou zoologické zahrady, národní parky nebo přírodní koupaliště, je asi nereálná. I když kdo ví, kam zákony zajdou až se sucho dostane za neúnosnou mez. A že k tomu nemáme daleko…

Autor: TD

frame-scrollup