Požáry v Portugalsku si vyžádaly již 64 obětí

Požáry v Portugalsku si vyžádaly již 64 obětí
24.06.2017
Největší přírodní katastrofa za poslední dekády připravila v Portugalsku o život již 64 lidí. Rozsáhlé požáry se naštěstí pomalu dostávají pod kontrolu.

Více jak 2 000 hasičů bojovalo ve dne v noci proti silným větrům a teplotám vzduchu nad 40 °C, které vytváří ideální podmínky pro šíření ohňů ve volné krajině. V letošním roce začala sezóna požárů dříve, než je obvyklé. Běžněji záchranné složky vyjíždějí do boje proti mocnému živlu až po 1. červenci.

Bohužel v letošním roce nejenže ohnisko požáru vzniklo dříve, ale navíc jsou jeho následky opravdu tragické. Úřady oznámily smrt 47 lidí, kteří minulou sobotu uvízli na místní komunikaci, jež nebyla včas uzavřena. Pravděpodobně se požár v této lokalitě šířil příliš rychle, jelikož panovaly mimořádně příznivé podmínky. Ve chvíli mohutného růstu požáru byla atmosféra velmi nestabilní, což způsobilo tzv. „downburst.“ Tento výraz se používá pro popis neobvykle silného větru, který vane směrem k zemskému povrchu. Zde dochází k jeho roztříštění do všech stran. Rychle pohybující se vítr pak dokáže doslova rozfoukat oheň do širokého okolí. Reakce na tento stav atmosféry přišla příliš pozdě a nedošlo tak k uzavření silnice označené EN 236-1. Navíc byla velmi ztížena komunikace mezi hlavními orgány.

Rozsáhlé lesní požáry na území Portugalska
Obr.: Požár v Portugalsku
Zdroj: BBC

Naštěstí se již daří situaci zlepšit. Ve středu byl potlačen požár v okolí Pedrogao Grande. O den později se již podařilo dostat pod kontrolu oheň v okolí Gois, ležícího asi 150 km severně od hlavního města Portugalska – Lisabonu. Stovky hasičů jsou stále v pohotovosti a snaží se zabránit dalšímu šíření. Okolo 40 000 hektarů lesa již lehlo popelem.

V pondělí vyšetřovatelé přišli s tvrzením, že vznik požáru podmínil blesk, který udeřil do stromu.

Autor: SG

frame-scrollup