Požáry v Kalifornii nemají konce

Požáry v Kalifornii nemají konce
31.07.2018
Ve státě Kalifornie jsou v letních měsících požáry poměrně běžnou záležitostí, na druhou stranu letošní sezóna je abnormálně aktivní. V plamenech už zahynulo 8 lidí včetně 2 hasičů a celkově bylo zasaženo území o rozloze téměř 400 kilometrů čtverečních.

Ani v letošním roce se Kalifornii nevyhnuly ničivé požáry. Celkově je v USA zaznamenáno 17 ohnisek, z nichž nejničivější je „Carr Fire.“ Aktuálně již požár pohltil více jak 650 budov a bohužel si vyžádal i 6 obětí z řad místních a 2 příslušníky hasičského sboru. Celkově je v pohotovosti více jak 12 tisíc hasičů z 160 středisek. Odborníci prohlásili tento požár jako 7. nejničivější v historii státu Kalifornie. K nepříznivé situaci přispívá i samotná síla ohně v kombinaci se silným větrem, který vytváří takzvaná ohnivá tornáda („fire tornado“). Plameny se tak velmi rychle a efektivně šíří do okolí. Dokonce pro ně nebyl problém přeskočit řeku Sacramento, což vyvolalo nečekanou a poměrně chaotickou evakuaci stovek lidí žijících na druhém břehu vodního toku. Celkově už bylo odvezeno do bezpečí asi 50 tisíc lidí, někteří však evakuaci odmítli a zůstali ve svých domovech.


zdroj: Mother Jones

Přes veškerou snahu hasičů, kteří do boje vyrážejí i s vrtulníky, se požár nedaří uhasit ani zmírnit. V ohrožení je stále více než 4 000 domů a některé odhady toto číslo ještě navyšují. Počasí zatím nikterak nehraje záchranným složkám do karet a podařilo se uhasit asi jen 5 % požáru. Navíc se oheň neustále šíří dál a požírá další hektary lesa. Plameny se pustily i do národního parku Yosemite, který je nyní pro turisty uzavřen.

Na celou situaci reagoval i prezident Donald Trump, který vyhlásil pro stát Kalifornie stav nouze. Díky tomuto rozhodnutí bude pro oblast snadnější čerpat federální pomoc.

frame-scrollup