Požáry na jihu Evropy nemají konce, ve Francii evakuovali již 12 000 lidí

Požáry na jihu Evropy nemají konce, ve Francii evakuovali již 12 000 lidí
27.07.2017
Hasiči pomalu dostávají pod kontrolu masivní požáry, které se rozrůstají přes jihovýchod Francie. I přes mírné zlepšení situace je stále nebezpečí vysoké.

Hasičské sbory již několik týdnů bojují s rozsáhlými požáry na jihu Evropy. Mírné zlepšení se vždy objevuje při minimalizování vlivu větru. Aktuální zmírnění ve Francii je opět připisováno zeslabení tohoto živlu. Doteď však ohně přinutili k evakuaci 12 000 lidí, někteří z nich spali v tu dobu na pláži ve spacácích. V terénu je více jak 6 000 hasičů, kteří mají nad sebou i vzdušnou podporu v podobě 19 letadel. Plameny i přes jejich veškerou snahu spolykaly již více než 7 000 hektarů půdy. V úterý se tak francouzské úřady rozhodli požádat o pomoc další evropské státy v boji proti vzniku dalších ohnisek. Nejhůře jsou na tom francouzské departementy Bouches-du-Rhone a Var.

Oheň ve Francii nutí k evakuaci i turisty na plážích
Obr.: Lidé byly evakuováni z pláže v Le Lavandou
Zdroj: Claude Paris

Nyní se situaci zlepšila, ale meteorologové varují, že v zemi bude přetrvávat velmi teplé a suché počasí. S nadějí všichni vyhlíží víkend, kdy se očekává zvýšení vzdušné vlhkosti okolo jihovýchodních pobřeží a mohlo by dojít k získání kontroly v některých oblastech.

Hasiči ve Francii používají k hašení lesních požárů i letadla
Obr.: Záchranné práce v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azu
Zdroj: Claude Paris

Francie není sama v boji proti požárům. Ohně trápí i Portugalsko a Itálii, kde se opět projevuje velmi teplé a suché léto. V Portugalsku je v akci asi 2 300 hasičů. V centrální části země dochází k evakuacím obyvatel a uzavírání několika komunikací. Bohužel následkem silných větrů se nedaří oheň zkrotit. O život již přišlo 64 osob a dalších 135 bylo zraněno, shořelo 26 000 hektarů lesa. V Itálii je scénář velmi podobný. Kritická byla situace v okolí Říma, kde se v pondělí vznítily křoviny a hromady odpadků. Město zasáhl toxický kouř a hasiči se snaží zabránit dalímu šíření požáru. U sopky Vesuv pak zahynulo v kouři 50 milionů včel.

Autor: SG

frame-scrollup