Požár v Kanadě

Požár v Kanadě
09.05.2016
Podle expertů může oheň hořet na různých místech i několik měsíců. Kanadu čeká minimálně několik perných týdnů, kdy musí být hasiči i místní úřady v nepřetržité pohotovosti.

V kanadě řádí největší přírodní katastrofa v historii této země. Požár se vyskytuje kolem cca 53 až 55. rovnoběžky. To znamená, že je to ještě severněji, než se nachází Česká republika.  V tuto chvíli hoří na 1 600 čtverečních km. Pro představu si opět srovnejme s naším územím. Je to plocha, jako například polovina Libereckého kraje.

Mapa ohrožení požárem, Kanada

Obr.1 Míra rizika ohrožení požárem (červená - extrémní, modrá - nízká)

Zdroj: CBCnews.com

Kanada je obecně známa svými hustými lesy. V posledních letech se zde však vyskytovaly velmi suché zimy, takže les zde postupně usychal. Obecně můžeme říci, že v oblasti, kde hoří, se moc srážek nevyskytuje.  Za vše může obrovské pohoří na západě Kanady, které zadržuje veškeré srážky od západu.

Požár lesa v Kanadě

Obr. 2 Kouř z požárů se dostal do výšky několika km a připomíná bouřkový mrak Cumulonimbus

Zdroj: msnbc.com

Velké riziko představuje území, kde se nachází ropné rafinerie těžební společnosti Fort McMurray. Naštěstí se v průběhu posledních několika hodin otočil vítr a požár začal směřovat jižním směrem. Do této oblasti totiž začal proudit chladnější vzduch od severu. Vyskytují se zde i slabší přeháňky, ale ty jsou zatím příliš slabé na to, aby oheň uhasily.

Celkově se však požár šíří méně, než tomu bylo v minulých dnech. Vítr není tak silný a teploty jsou nízké. Maximální teploty se pohybují kolem 10 °C a v noci dokonce klesají na některých místech pod nulu. V dalších 24 hodinách se budou v této oblasti vyskytovat slabé dešťové srážky, takže hasiči by měli oheň dostat pod kontrolu.

Pokud se však podaří hasičům dostat oheň pod kontrolu, tak vyhráno ještě není. Podle expertů může oheň hořet na různých místech i několik měsíců. Kanadu čeká minimálně několik perných týdnů, kdy musí být hasiči i místní úřady v nepřetržité pohotovosti.

Ničivé požáry, satelitní snímek

Obr. 3 Takto vypadají požáry ze satelitních snímků, lokalizace jednotlivých ohnisek je opravdu náročná

Zdroj:nytimes.com

 

Za požáry pravděpodobně může El Niňo, ale ozývá se kritika i na samotnou vládu. Po dlouhé době jsou u moci sociální demokraté, kteří při svém nástupu snížili rozpočet na hašení požárů o 80 %. To možná zapříčinilo rychlé rozšíření požáru.

Zdroje: Agentura Reuters a Meteo Office

Autor: TD

frame-scrollup