Požár v centrální Austrálii jsou natolik rozsáhlé, že mohou být vidět i z vesmíru

Požár v centrální Austrálii jsou natolik rozsáhlé, že mohou být vidět i z vesmíru
17.02.2018
Zatímco na severní polokouli vládne stále zima, na té jižní si užívají slunečného léta. I v Austrálii panuje teplé, a především suché počasí, které má však za následek rozsáhlé požáry v centrální části země. Naštěstí oheň neohrožuje žádné lidské usedlosti.

Požáry v Austrálii trápí zemi již několik týdnů. Nyní se hlavní ohnisko rozšířilo natolik, že je možné jej identifikovat i na satelitních snímcích. Nejvíce vyhrocená je situace v národním parku Kenmore v centrální části Austrálie. První známky požáru v této oblasti byly nahlášeny minulý čtvrtek a nyní je v plamenech lokalita o rozloze více jak 125 tisíc hektarů, což odpovídá součtu plochy všech našich národních parků. Požáry především zachvátily křoviny buše a pastviny. Doposud se vyhýbají lidskému osídlení. Tento trend se dle předpokladů odborníků udrží a nepočítá se v nejbližší době s evakuací žádných osob.

Satelitní snímek požáru v Austrálii
Zdroj: NASA

Australské záchranné složky se snaží požáry utlumit pomocí letadel, které k zemi posílají vodu, pěnu nebo prášek. „Obvykle hasíme do půlnoci a zase začínáme už ve 4 ráno,“ vypověděl mluvčí místního hasičského sboru. Hašení v noci je velmi limitováno odrazem světla do kokpitu letadla, jež může oslňovat piloty. Tento problém mohou vyřešit jen speciální brýle s nočním viděním, jejichž cena se pohybuje mezi 10 až 30 tisíci dolary. Proto je doba letu stále omezena. Letadla a helikoptéry vzlétají pravidelně do vzduchu i z důvodu přepravy hasičů, mapování rozsahu požárů a spálenišť. V současnosti jsou vyslány speciální jednotky, které mají za úkol co nejrychleji nová ohniska požáru nahlásit, aby došlo k jejich rychlé eliminaci.

Tradice hašení ohňů pomocí letadel má v Austrálii už dlouhou tradici. Takzvaný „firebombing“ oslavil 6. února tohoto roku 51. výročí od prvního hašení tímto způsobem. 

frame-scrollup