Povodně v Peru
Špatné zprávy přicházejí stále z Ameriky. Tentokrát je nejhorší situace v jižní Americe, konkrétně v Peru. Tam v tomto období panuje období dešťů, které se vyskytuje pravidelně. Letos je však situace extrémní. Tři čtvrtiny země zasáhly povodně, které jsou nejhorší od roku 1998. Velmi deštivé počasí zde panuje již od konce ledna a povodně způsobují i rozsáhlé sesuvy půdy. Bylo poničeno kolem 6 000 km silnic a 6 500 domů. Podle úřadů zahynulo v zemi na následky povodní už 50 osob.
Obr. 1 Povodně v Peru zasáhly většinu území
Zdroj: Peru Telegraph
Nejhorší situace je na severu země a to konkrétně v regionech Piura, Tumbes a Lambayeque, kde musely úřady vyhlásit krizový stav.
Povodně se nevyhnuly ani hlavnímu městu Lima, kde se rozvodnila řeka Rímac, která zaplavila ulice, ale i slavný park Muralla.
Peru se v tuto chvíli obává hlavně infekčních nemocí, které s povodní vždy souvisí. Během posledních týdnů bylo zaznamenáno 200 případů onemocnění horečkou dengeu a dalších 1500 lidí je podezřelých, že by tuto nemoc mohlo mít. Tato horečka může být smrtelná.
Pokud se podíváme na předpověď počasí, tak zjistíme, že situace by se výrazně zlepšovat neměla. Naopak se v této oblasti očekávají další deště.
Obr. 2 Předpověď srážek v jižní Americe za 24 hodin
Zdroj: old.wetterzentrale.de
Peru je velmi oblíbenou turistickou destinaci a i přesto, že se tam v tomto období vyskytuje období dešťů, tak se zde nachází mnoho turistů. Podle informací ministerstva zahraniční se v těchto dnech v zemi pohybují i Češi.
Situace není dobrá ani na Machu Pichu, kde záchranáři evakuují turisty pomocí vrtulníků. Silný déšť totiž poničil některé stezky, které byly jedinou možnou cestou.
Poslední takto rozsáhle záplavy byly v Peru v roce 1998 a vyžádaly si 180 obětí. Zajímavostí je, že rok 1998 byl rokem po silném El Niňu. Stejná situace je i letos.
Autor: TD