Povodně trápí jižní část Číny, o život přišlo již 56 lidí

Povodně trápí jižní část Číny, o život přišlo již 56 lidí
05.07.2017
Nejméně 56 životů si vyžádaly povodně na jihu Číny. Dalších 22 lidí se stále pohřešuje. Silné deště zatím pokračují.

Zaplavená obydlí, sídla odtržená od přísunu elektrické energie a omezení dopravy – tak vypadá situace v jižní části Číny. Od čtvrtka byly v některých lokalitách zaznamenány srážkové úhrny okolo 500 milimetrů, které významně ovlivnily odtokové režimy v území. Celkově je povodněmi zasaženo více než 11 milionů lidí z jedenácti jižních provinciích Číny. Nekončící deště zapříčinily i sesuvy půdy v mnohých krajích. Místy se objevilo i silné krupobití.

Dle místních úřadů se hladina největších řek a jezer neustále zvyšuje a nezřídka dochází k vylití vody z koryta. Vodní toky odvádí vodu i do lokalit, které nejsou přímo pod vlivem deště, a tak se okruh evakuovaných osob postupně navyšuje.

Povodně v Číně a muži na člunu
Zdroj: Chinatopix Via AP

Celá situace ochromila i leteckou dopravu. Několik letišť v největších městech Čcheng-tu, Čchang-ša, Kanton nebo Šen-Čen muselo přistoupit k nouzovému režimu. Došlo ke zrušení mnoha letů či byla zaznamenána dlouhá zpoždění. Tisíce cestovatelů tak strávili hodiny na letišti. Stejně tak se zastavila doprava na železnici a několika silnicích. Mnoho měst zůstalo odříznutých od zbytku země.  

Národní meteorologické centrum předpovědělo další přísun deště v tomto týdnu, což znamená neustále pokračující záchranné práce. Již nyní jsou v pohotovosti veškeré složky záchranného systému.

Povodně v Číně zaplavují níže položená místa
Obr.: Povodeň v městě Rongshui
Zdroj: Daily Express

Autor: SG 

frame-scrollup