Povodně, požáry a další extrémní počasí napříč světem

Povodně, požáry a další extrémní počasí napříč světem
27.06.2018
Bleskové povodně zasáhly Vietnam, kde bylo nahlášeno minimálně 15 obětí. Rozsáhlé požáry zachvátily západ Spojených států. A v Turecku zápasili s krupobitím.

Severní Vietnam bojuje s přívalovými srážkami, které vyústily v rozsáhlé záplavy a strhly vlnu nebezpečných sesuvů. Voda poničila silnice, strhla mnohé mosty, a dokonce bylo zdemolováno či úplně odplaveno několik domů. Stejně tak byla zničena úroda na tamních polích. Povodně přinesly do postižené oblasti i smrt. Doposud bylo úřady oznámeno 15 obětí a dalších 11 lidí je stále nezvěstných.

Celkově byly škody vyčísleny na 6 milionů dolarů (asi 134 000 000 Kč). Povodně však v příštích dnech jihovýchod Asie neopustí. Naopak se meteorologové shodují, že i v dalších dnech budou pokračovat intenzivní srážky, které by opět měly vyvolat řadu problémů.


Zdroj: © The Associated Press, Minh Tam/Vietnam News Agency

Na západě USA naopak vládne jiný element – oheň. Masivní požáry se navíc v kombinaci s větrným počasím rychle šíří dále do okolí. V pohotovosti jsou tisíce hasičů, kteří se snaží dostat pod kontrolu okolo 20 ohnisek rozsáhlých požárů. Ohně, jež se neustále zvětšují i díky častým bleskům, požírají suché křoviny a trávu. Největší komplikace byly zaznamenány v Kalifornii, kde požáry donutily místní úřady evakuovat asi 1 500 lidí. Plameny už spolykaly více jak dvě desítky domů. Severně od San Francisca je v ohrožení dalších 600 budov. Neštěstí zasáhlo například i Deborah Edawardsovou (67 let), která se o zkáze svého příbytku dozvěděla po telefonu od sousedů. Ti naštěstí nezapomněli včas dostat do bezpečí jejího labradora. Stejně tak dokázali zachránit i její důležité dokumenty, které si místní z preventivních důvodů pečlivě uschovávají na jedno označené místo. Požáry jsou přece jenom v Kalifornii poměrně běžným fenoménem, který ročně zničí stovky obydlí a nezřídka si vyžádá i lidské životy. Suché počasí se předpokládá i v dalších dnech.

V loňském roce zahynulo v plamenech 44 lidí a celková škoda byla vyčíslena na 10 miliard dolarů. Sezóna požárů 2017 vrcholila v říjnu a nejvíce decimovala známou vinařskou oblast Kalifornie.

Včera postihlo masivní krupobití Turecko, kde místní velmi sofistikovaně chrání před kroupami svá auta.


Zdroj: Severe Weather Turkey

 

frame-scrollup