Potápějící se ostrovy Kiribati

Potápějící se ostrovy Kiribati
18.07.2016
Každý, kdo si jako malý stavěl hrady a pevnosti z písku na pláži ví, že ani ta největší stavba oceánu neodolá. Avšak v tomto měřítku se pouze jedná o dětské hry, ale co když jsou zvyšující se hladinou oceánu ohrožovaný desetitisíce lidí? Takovou to situaci nyní řeší na souostroví Kiribati.

Kiribati se celkově rozkládá na 33 ostrovech, kde žije více jak 100 tisíc obyvatel. Zemi se dostala mezinárodní pozornosti, právě kvůli hrozícím dopadům změn klimatu, se kterou je spojeno i zvedání mořské hladiny. Místní jsou tak ohroženi nejen ztrátou bydlení a svého živobytí, ale i celého kulturního dědictví.

Bohužel mnoho odborníků se domnívá, že zastavit postupující oceán bude nemožné. Navíc již nyní je poměrně běžné, že slaná voda se dostává i do studní se sladkou pitnou vodou, což způsobuje obyvatelům velké problémy. Bývalý prezident Kiribati Anote Tng, tvrdí, že bude trvat jen několik desítek let, nežli budou ostrovy již neobyvatelné.  
Někteří však nechtějí nastávající situaci řešit únikem místních do jiných zemí. Nyní vzniká plán na stavbu obří zdi, která by měla hlavní ostrov Kiribati na pobřeží chránit. Diskutovaným nápadem pak také je, pokusit se zachránit jeden z ostrovů Kiribati, nesoucí jméno Banaba, kde se nachází nejvyšší bod celého souostroví, jenž je ve výšce 81 m n. m. Jeho velká část by se tak mohla zachovat dle předpovědí i více jak polovinu století. Avšak i tato myšlenka má trhliny. Banaba totiž v minulosti postihla velká degradace životního prostředí a politické změny, což vyústilo k přesunu většiny místních na Fidži. Dnes zde žije pouze 300 obyvatel, kteří by dokonce rádi ostrov Banabáni vyčlenili z vlády souostroví Kiribati. Rodí se tak otázka: „Dokáže jeden znečistěný ostrov zachránit celé Kiribati?“

Pobřeží na Kiribati
Obr.: První menší ochranné opevnění proti vzestupující se hladině moře na Kiribati
Zdroj: Lidé Kiribati

Autor: SG

frame-scrollup