Portugalsko sází v boji proti požárům na kozy

Portugalsko sází v boji proti požárům na kozy
20.06.2018
Požáry v posledních letech trápí státy napříč jižní Evropu. V loňském roce bylo nejvíce zasaženo Portugalsko, kde nyní vyráží do boje s ohněm stáda koz. Jak si s tímto fenoménem poradí?

Stáda koz se pomalu prokousávají hustým porostem kopcovitého terénu jižního Portugalska. Jejich služby si najímá místní vláda, která věří že tito sudokopytníci dokážou pomoci v boji proti rozsáhlým požárům, jež ročně zaměstnávají tisíce hasičů. Kozy mají za úkol spásat veškerou nerozloženou organickou hmotu zdejších lesů, která by mohla potencionálně vzplanout během suchých letních měsíců. Masivní požáry každoročně spolykají hektary těchto lesních porostů. Loni si ohně vyžádaly i 106 lidských životů.

Odborníci se shodují, že za rozsáhlými požáry stojí pomalé kroky portugalské vlády, která až příliš pozdě reaguje na sociální a klimatické změny na Zemi. Nyní místní úřady začínají dbát na prevenci vzniku ohnisek požárů. Kozy mají být šetrným ekologickým řešením, který má potenciál zabránit vznícení vegetace. Podobní kroky již podnikly například ve Spojených státech, zejména v Kalifornii a na severozápadním pobřeží Pacifiku. Ke kozám se pak přidává i těžká technika, především v podobě buldozerů, které odstraňují suchou hmotu. Samotní majitelé domů v ohrožených lokalitách mají za úkol vyčistit 50 metrů kolem izolovaných budov a 100 metrů kolem celé vesnice. V obcích jsou také stavěny nouzové úkryty a vytyčeny evakuační trasy. Stejně tak je v místních kostelních zvonech zabudován varovný systém, který by se měl rozeznět, pokud je požár na blízku. Samotná vláda na sezónu pronajímá 12 letadel vypouštějících vodu a 41 helikoptér. V pohotovosti samozřejmě bude i 10 700 hasičů, o 1 000 více než v loňském roce.

Vrchol sezóny požárů spadá v Portugalsku do měsíců červenec a srpen.

 

frame-scrollup