Portoriko se proměnilo v ostrov odpadků po hurikánu Maria

Portoriko se proměnilo v ostrov odpadků po hurikánu Maria
09.04.2018
Možná si vzpomínáte na velmi aktivní loňskou sezónu hurikánů v Atlantiku, kdy se v Karibiku a USA střídala jedna tropická bouře za druhou. Asi nejhůře byl zasažen ostrov Portoriko, kde větry dosahovaly rychlosti až 155 km/h. Ostrov se proměnil v horu odpadků, které na místě setrvávají už půl roku.

Nejenže hurikán jim bral střechu nad hlavou, navíc proměnil jejich domov v ostrov odpadků. Problém managmentu smetí byl na ostrově ožehavé téma ještě před hurikánem, nyní se situace ještě více vyhrotila. Ačkoliv se vláda snaží tento problém vyřešit, převedení navrhovaných postupů do praxe je zatím minimální. Už v roce 2000 byl přijat zákon č. 411, který měl zajistit recyklaci 35 % vyprodukovaného odpadu na ostrově do roku 2006. Aktuálně se však na ostrově zrecykluje pouze 10 % nevyužitého materiálu.

Hladoví psi na Portoriku po zpustošení ostrova Hurikánem
Zdroj: accuweather

Už před příchodem hurikánu rostly nepokoje s hromaděním odpadu. Nyní je ostrov plný otevřených skládek, které představují velkou zátěž pro životní prostředí. Průměrně jsou denně na jednoho obyvatele vyprodukovány 3 kilogramy odpadu, což znamená roční objem 4 miliony tun smetí za celý ostrov s rozlohou 9 tisíc kilometrů. Na ostrově funguje celkem 29 oficiálních skládek, jež 13 již nepřijímá další materiál.

Následky hurikánu na Portoriku
​Zdroj: accuweather

Po průchodu hurikánu se množství odpadu znásobilo na neúnosnou míru. Dočasné skládky vznikají jako houby po dešti a k jejich úklidu se zatím nikdo nepostavil. Navíc mnoho těchto hromad může být při silnějších deštích či větru narušeno a odpad se znovu může dostat do širokého okolí. Z provizorních skládek mohou také odtékat nebezpečné kapaliny, které jsou hrozbou pro zdroje pitné vody i okolní vegetaci.

Situaci v Portoriku velmi dobře znázorňuje přiložené video:

Video

frame-scrollup