Počasí ve Středomoří blázní

Počasí ve Středomoří blázní
10.04.2019
Situace ve Středomoří se příliš uklidňovat nebude.

Ostrov Kréta si každý z nás představuje, jako klidný a slunečný ostrov, bohužel v posledních letech se situace mění a ostrovy ve Středozemí bičuje jedna katastrofa za druhou. Během prvního dubnového víkendu se nad velkou části ostrova vyskytoval silný déšť, který způsobil povodně. Jedná se o třetí vlnu povodni od poloviny února, což je opravdu extrémní situace. Lidé se vždy vzpamatují z jedné povodně, ale za pár týdnů přijde další.

Hasiči museli během tohoto víkendu zachraňovat 14 osob, kteří se před velkou vodou nestačili schovat. Většinou se jednalo o starší nemobilní lidi.  Záplavy poničily některé domy, cesty a chodníky. Někde došlo k opětovnému poškození domů, které již byly rekonstruovány po minulých záplavách.

Záplavy v Řecku mají na svědomí 4 oběti, ale ještě tři lidé se pohřešují.

Obr. 1 Kréta se v posledních týdnech proměnila k nepoznání

Zdroj: Keep talking greece

Silný déšť zasáhl i ostrov Naxos, Ikari nebo ostrov Rhodos. Právě ostrov Rhodos přitom patří mezi nejsušší ostrovy v Řecku, kde pršívá opravdu výjimečně.

Tato situace přinesla i neuvěřitelnou anomálii na pobřeží Afriky, kde kromě silného větru a intenzivních dešťů napadl v Alžírsku sníh, což je v dubnu naprosto nelogická situace.

Obr. 2 Zasněžená poušť je v posledních letech stále častější, ale v dubnu se jedná o bizárdní situaci

Zdroj: scroll.in

Téměř v celém Středomoří se objevily bouřky s výraznou bleskovou aktivitou, což je v dubnu také velmi ojedinělý případ.

Situace ve Středomoří se příliš uklidňovat nebude, protože díky tomu, že se nad Skandinávii začala vytvářet tlaková výše, tak oblast s nízkým tlakem vzduchu se přesunuje právě nad jižní Evropu.

Autor: TD

frame-scrollup