Padavý vítr pustošil střední Moravu

Padavý vítr pustošil střední Moravu
19.03.2018
Škody však vítr dělal i na ostatních místech České republiky.

Zítra začíná první jarní den, ale počasí bohužel protestuje a jaro nepřipomíná ani omylem.  Ze soboty na neděli k nám vpadnul od severovýchodu opět velmi studený vzduch, takže teploty spadly během několika hodin pod nulu. Zároveň zesílil mimořádně tlakový gradient, takže proudění bylo velmi rychlé. Na většině území se vyskytoval silný vítr, který pocitově teploty snížil i na hodnoty kolem -25 °C. Vítr však hlavně dělal obrovské škody. Do poznámek si tak můžeme zapsat další velkou vichřici na území České republiky a to vše během jednoho roku.

Nejhorší situace byla na severní Moravě, zejména v podhůří Jeseníků.  Situace už je v této oblasti opravdu mimořádná, protože v létě zde byla poškozena velká část lesa. Na velmi dlouhou dobu byly lesy uzavřeny kvůli četným polomům.  Další silné větry přišly na podzim a v zimě.

Podhůří Jeseníků zasáhl velmi silný vítr, který by se dal přirovnat k větrům v Chorvatsku. Tam tento vítr nazývají bórou a jedná se v podstatě o padavé proudění. Silný vítr, který vane na plošinách v Oderských vrších a v Jeseníkách začíná ještě více zrychlovat tím, jak kopečky směřují směrem do nižších poloh střední Moravy.

Tento jev jsme popisovali už v našem projektu lokalit České republiky. Padavý vítr zaměstnal hasiče a v Olomouckém kraji museli vyjíždět až k 500 případům. Nejvíce se vyjíždělo k popadaným stromům, které zatarasily silnice, byly poničeny i některé střechy nebo přetrháno elektrické vedení.

Spadlý strom na automobil v Přerově

Obr. 1 Silný vítr nadělal škody i ve městě Přerov. Takových snímků bychom našli více

Zdroj: olomoucký.deník.cz

Škody však vítr dělal i na ostatních místech České republiky. Čerstvý vítr foukal i v průběhu neděle a během dnešního dne, ale naštěstí už slábne. Proudění však zůstane celý pracovní týden studené, ale teploty se každým dnem budou postupně zvyšovat.  Rýsuje se nám však velmi zajímavá situace, protože to vypadá, že březen bude chladnější než prosinec či leden.

Autor: TD

frame-scrollup