Obyvatelé Švýcarska zakrývají ledovce bílými plášti, které mají zamezit dalšímu tání

Obyvatelé Švýcarska zakrývají ledovce bílými plášti, které mají zamezit dalšímu tání
13.03.2018
Každé léto během posledních 8 let lidé žijící ve švýcarských Alpách přikrývají tamní ledovce speciálně navrženou plachtou, jež má ledovce ochránit před slunečním zářením.

Ve Švýcarsku se snaží zpomalit tání místních ledovců. Místní je již 8 let přikrývají bílými plátny, která jsou navržena tak, aby co nejvíce odrážela sluneční svit. Obyvatelé švýcarských Alp se snaží zmírnit úbytek ledovců, jenž se stává stále větší hrozbou. Švýcarský glaciolog David Volken hovoří o přínosu bílých plachet ve své nejnovější studii. Plátna dle jeho měření dokáží zamezit tání až ze 70 %.

Boj proti tání ledovců ve Švýcarsku, kde ledovce pokrývají bílou látkou
Obr.: Bílá plachta zakrývající ledovec
Zdroj: Arnd Wiegmann/Reuters

Rhônský ledovec je velmi populárním turistickým místem, které je v posledních letech ve velkém ohrožení. Od roku 1856 došlo ke ztenčení ledovce až o 350 metrů, v posledních deseti letech byl úbytek znatelně menší, ačkoliv okolní teploty vzduchu se nikterak nezmenšily. Za tímto pozitivním výsledkem stojí právě bílé plachty.

Tento přístup k řešení problému s úbytkem ledovců je poměrně neobvyklý, avšak podobné zásahy byly pozorovány i v Itálii nebo Německu. Stejně tak v Grónsku jsou některé oblasti zakrývány od roku 2009. Tato metoda je však časově, organizačně i finančně náročná. I proto se objevují stále nové myšlenky, jak tání ledu omezit.

Ve Švýcarsku se snaží bojovat proti tání ledovců jejich zakrýváním bílými textíliemi
Obr.: Bílá plachta zakrývající ledovec
Zdroj: Arnd Wiegmann/Reuters

Polární geoinženýři se kromě přikrývek přiklánějí i k možnosti uměle některé lokality zasněžovat. Bílý, nový sníh by měl taktéž pomoci nežádoucí sluneční záření odrážet. Otázkou je, jak moc může člověk okolní krajinu ovlivňovat. Umělé zasněžování by mělo prodloužit chladnou sezónu, což nemusí všichni ocenit. Objevuje se i myšlenka tvorby umělých zásob sněhu a ledu.

Jakým směrem se bude dále managment ochrany ledovců vyvíjet, je zatím nejasné.

frame-scrollup