Nízká cena uhlí napomáhá k zesilování smogu v Číně

Nízká cena uhlí napomáhá k zesilování smogu v Číně
16.02.2017
Smog je problémem mnohých světových metropolí, i my v Česku s ním máme bohaté zkušenosti. Největší nebezpečí pak hrozí především obyvatelům Číny. Peking se dusí v těžkém smogu již od začátku tohoto roku.

Oblaka nad Pekingem mají nezvykle tmavou barvu, kterou způsobuje kouř a nečistoty v atmosféře. Místní jsou pak nuceni při pohybu venku nosit ochranné masky. Mnoho lidí nosí roušky přes pusu i nos. A i když může maska zabránit vdechnutí velkých částic, ty nejmenší a zároveň nejvíce nebezpečné se dostanou i přes tuto ochranu. Navíc se při dýchání přes roušku vytváří vlhkost, která může násobit nebezpečnost polutantů.

Výrazný smog a lidé s maskami na tvářích
Obr.: Žena nosící masku v Pekingu
Zdroj: 6. ledna 2017, Thatsmags.com

Hlavní město Číny v této těžké situaci není samo. Bloomberg News udávají, že smogem je zasaženo více jak 60 čínských měst. Minulý týden čínská média ohlásila, že místní úřady přestávají informovat své občany o stavu ovzduší. Roste tedy podezření, že se vláda snaží utajit data o stavu polutantů v ovzduší. Smog neohrožuje jen lidské zdraví, ale způsobuje problémy i v letecké dopravě, kdy zakalení v atmosféře výrazně snižuje dohlednost. Také se uzavírají některé školy, především na severu a v centrální oblasti země. Na začátku ledna více jak 2000 lidí bylo přinuceno zůstat o 2 dny déle na okružní plavbě kvůli smogu. Těžká oblaka zabraňovala lodi zakotvit na přístavišti. Ve stejném týdnu bylo na jeden den uzavřeno několik přístavů, které se orientují na odbyt zboží. 

Čína přiznává, že smog je způsoben těžkým průmyslem, využívající spalování uhlí, a samozřejmě i tepelné elektrárny. Tepelné elektrárny v Číně a USA jsou zodpovědné asi za 40 % emisí uhlíku. Dle studií je oxid uhličitý zodpovědný za zvyšování teploty vzduchu na naší planetě. Dalšímu růstu emisí má zabránit Pařížská klimatická dohoda podepsaná v prosinci roku 2015.

Velký smog v Číně, přspívá k velmi zhošenému přírodnímu prostředí
Obr.: Smog produkující ocelárna v Taiyuanu (provincie Shanxi)
Zdroj: 28. prosince 2016, Reuters

V prosinci 2016 čínská vláda vydala nový pětiletý plán, který má udělat přítrž nadměrnému využívání uhlí. Cílem je snížit produkci uhlí o 800 milionů tun do roku 2020. Největší problémy jsou pak na severu země, kde místní jsou na uhlí plně závislí. Mezi roky 1950 – 1980 zde obyvatelé získávali uhlí zadarmo. A i dnes je cena uhlí velmi nízká. Vláda se tak nyní snaží investovat miliardy do výroby čisté energie. Velkou položku tvoří výstavba hydroelektráren. Finance putují i do montování větrných turbín a solárních panelů. Nicméně je přislíbena i výstavba nových tepelných elektráren. Někteří obyvatelé Pekingu jsou z nastávající situace velmi rozzuřeni. Jeden z místních řekl: „Věřím, že dokážeme vyřešit problém znečištění ovzduší, záleží však, jak dlouho to bude trvat. Pokud musíme počítat s dekádami, moje děti budou vyrůstat pod smogem a jejich kvalita života bude velmi nízká.“

Špatné ovzduší v zemi využívají mnohé cestovní společnosti, které slibují výlet „za čistými plícemi“. Populární jsou dovolené na Islandě nebo dokonce Antarktidě.

V Číně se snaží dělat něco pro zdraví a tak lidé tančí venku na ulici, neodradí je ani enormní množství smogu
Obr.: Lidé nosící masky tančí na náměstí v Fuyangu (provincie Anhui)
Zdroj: 3. ledna 2017, Reuters 

Autor: SG

frame-scrollup