Ničivé požáry na severu Kalifornie vystřídají bleskové povodně

Ničivé požáry na severu Kalifornie vystřídají bleskové povodně
20.11.2018
Požáry v Kalifornii si již vyžádaly životy 79 lidí, v příštích dnech by je mohly ukončit silné deště, které nyní meteorologové předpovídají. Masivní srážky však můžou přinést další nebezpečí v podobě bleskových povodní.

Dle meteorologického centra v Sacramentu má přicházející déšť potenciál ukončit rozsáhlé požáry, které několik posledních dní decimují severní oblast státu Kalifornie. Na druhou stranu trvající a intenzivní déšť může vést ke vzniku povodní. Lidé, jež byli z postižené oblasti evakuováni, se nyní opět budou muset přemístit před hrozbou velké vody a sesuvů půdy.


Zdroj: Asbury Park Press

Požáry jsou již nyní prohlášeny za nejsilnější ve známé historii země. Aktuálně se počet obětí vyšplhal již k 79, z nichž se 64 podařilo identifikovat. Stále se pohřešuje téměř 700 osob. Celkově je spáleno přes 60 tis. hektarů půdy a zničeno bylo asi 11 700 budov. Silný kouř se také negativně podílí na zdraví obyvatel. V blízkých městech se lidé doslova dusí hustým dýmem. Města San Francisco, Stockton a Sacramento se během pár dní staly nejvíce znečištěnými sídly světa. Dokonce překonala i města v Indii nebo Číně. Obyvatelé postižené oblasti musí co nejvíce minimalizovat pobyt venku, omezit větrání apod.


Zdroj: ABC News

Dle predikcí budou plameny uhašeny v druhé polovině tohoto týdne, ale již dnes probíhá další fáze evakuace. Mnoho obyvatel se před ohněm uchýlilo do provizorních stanových městeček na parkovištích. Riziko povodní je však opět nutí jejich provizorní domovy opustit. Do pomoci obětím se angažuje i Červený kříž, který se snaží poskytnout lidem i domácím zvířatům přístřeší před deštěm. Ve středu se očekávají srážkové úhrny nad 30 mm, ve čtvrtek bude déšť ještě vydatnější. V některých oblastech může spadnout až 100 mm srážek.

frame-scrollup