New York City zažívá rekordní zimy

New York City zažívá rekordní zimy
22.03.2018
Pro spoustu Newyorčanů je sněhová pokrývka ve městě nevítaným hostem, který především komplikuje dopravu a působí dlouhá zpoždění. Meteorologové mají z letošního průběhu zimy naopak velkou radost. Sníh posledních let přepisuje na území New Yorku prastaré rekordy.

Letošní chladná sezóna je pátou po sobě jdoucí zimou, kdy na území New Yorku napadlo nejméně 75 cm sněhu. Naposledy se takto na sníh vydatné zimy objevily v druhé polovině 19. století, konkrétně mezi lety 1869 – 1880.

Poté co včera večer napadlo v Central Parku na Manhattanu 17 cm nového sněhu, byla pokořena magická hodnota součtu 75 centimetrů sněhu za celé zimní období. New York se tak za poslední roky pravidelně zahaluje do bílé peřiny. Předminulý rok byl dokonce rekordmanem co do spadlého sněhu během jedné sněhové bouře. V lednu roku 2016 napadlo ve městě až 70 cm nového sněhu.

I obyvatelé New Yorku si všímají, že poslední zimy byly až neobvyklé kruté. Vysoká sněhová pokrývka a teploty pod bodem mrazu se stávají pomalu běžnou součástí newyorské zimy. Nicméně v historickém kontextu nejsou meteorologické záznamy posledních let nikterak vyčnívající nebo ojedinělé. Sněhové bouře se dle historických dat v New Yorku objevovaly i v dubnu a mnohdy byly na sníh velmi štědré.

Zima v New Yorku, odklízení sněhu kartáčovou radlicí
Zdroj: Patch

Asi nejkrutější, známou sněhovou vánicí se stala ta z roku 1888, která se kromě New Yorku podívala například i do Washingtonu. Bouře se objevila 11. března, a i když se čekal déšť, rychlý vpád studené masy vzduchu přinesl na severovýchod USA sněžení. Sníh doprovodil i silný vítr, které dosahoval rychlosti až 140 km/h. Bouře si nakonec vyžádala více jak 200 obětí na území New Yorku. Paradoxně sníh a vítr pomohl New Yorku stát se jedním z nejvyspělejších měst na světě. Bylo rozhodnuto, že při opravách se přetrhané potrubí nebo telegrafní dráty povedou v zemi, což bylo ve své době unikátním počinem. Brzy se začalo budovat i metro a New York vstoupil do 20. století jako tahoun amerických měst.

O sněhové vánici 1888 si můžete přečíst více v našem starším článku.

Dobový snímek z velké zimy v New Yorku
Zdroj: Head in the Clouds Amherst

frame-scrollup