Nejvyšší vrchol Švédska roztál

Nejvyšší vrchol Švédska roztál
04.08.2018
Neobvyklé teplé léto ve Skandinávii už přepisuje atlasy. Švédi přišli o svůj nejvyšší bod, který se z jižního vrcholu Kebnekaise přesouvá na nedaleký severnější vrcholek.

Poslední červencový den se vědci ze Stockholmské univerzity vydali do terénu. Jejich cílem bylo provést nové měření nejvyšší hory Švédska – Kebnekaise. Kebnekaise leží na severu země a je z části pokryta ledovcem, který nyní výrazně taje. Aktuálně denní teploty vzduchu i za polárním kruhem dosahují 20 °C. Profesorka Gunhild Ninis Rosqvist monitoruje změny na ledovci již několik let a výsledky její práce slouží jako jeden z důkazů probíhajících změn klimatu. Tající ledovec ovlivňuje celé své okolí včetně flóry a fauny.

Pro Švédy je doposud nejyvšší jižní vrchol Kebnekaise ikonickým místem a slavnou turistickou lokalitou. Celkově na hoře naleznete dva dominantní vrcholy, přičemž jižní je pokryt ledem a severnější je v podstatě holý. Jižnější vrch o svůj led také pomalu přichází. Během 2. až 31. července se dokonce výška ledovce zmenšila o 4 metry. V úterý tak jižní vrchol měřil 2 097 metrů and mořem, přičemž severnější leží ve výšce 2096,8 metrů. Tedy je dělilo pouhých 20 cm. Průměrně však jižní vrchol ztrácí 14 cm denně, a tak nyní vědci oznámili nový nejvyšší vrchol Švédska. Oficiálně bychom se mohly výsledky dozvědět 8. září, kdy profesorka se svým týmem provede na konci léta nové měření. Už nyní odhaduje, že jižní vrchol bude o metr níže než severní. Nicméně na druhou stranu nemůže vyloučit, že v zimě opět jižní vrchol získá své prvenství. Pravděpodobně se tak budou v příštích letech tyto dva vršky přetahovat o prestižní označení nejvyšší bod Švédska.


Obr.: Profesorka Gunhild Ninis Rosqvist pracující na ledovci

Výška jižního ledovce je zaznamenávána od roku 1880. Během posledních 20 let pak pravidelně klesá průměrně o 1 metr.

frame-scrollup