Největší vpád ledového vzduchu od roku 2012

Největší vpád ledového vzduchu od roku 2012
07.01.2017
Vpád ledového vzduchu má parametry, které se pravidelně objevují v Kanadě.

Série několika teplých zim je u konce. Do Evropy proniknul největší mráz od roku 2012. To v únoru udeřil ledový vzduch kolem tlakové výše, letošní vpád způsobila tlaková níže Alex, která nejdříve v severní a západní Evropě způsobila vichřici a poté nasála arktický vzduch z polárních oblastí. Vpád ledového vzduchu má parametry, které se pravidelně objevují v Kanadě.

Velmi často se stává, že se ve střední Evropě vyskytuje tzv. radiační mráz, kdy díky inverzi se v nížinách nebo mrazových kotlinách mohou teploty dostat velmi hluboko pod nulu. To se stalo v mrazových kotlinách i dnes v Čechách, kdy teploty padaly pod -30 °C. Na Moravě se však dnes vyskytoval advekční mráz, protože ve vyšších hladinách se nad toto území dostala teplota o hodnotě -23 °C. V takovém případě bylo jedno, jestli se nacházíte v nížinách nebo na horách, téměř všude se teplota dostala pod -20 °C. Je to velmi ojedinělá situace, která se ve střední Evropě vyskytuje jednou až dvakrát za deset let.

Rozložení teplot ve středí Evropě, leden 2017

Obr. 1 Teplota vzduchu v hladině 850 hPa dnes v devět hodin ráno

Zdroj: wetterzentrale.de

Tento vpád se vyznačuje ještě jednou zajímavostí. Díky proudění ze severu na jih se arktický vzduch dostal až nad Středozemní moře a tam se začali dít věci. V noci mrzlo na Sardinii, v Dubrovníku se zítra čeká celodenní mráz, ostrovy v Řecku zasypává sníh a teploty v noci padají pod nulu. Místní obyvatelé nejsou na toto studené počasí vůbec zvyklí, a tak například v některých provinciích v Itálii byl vyhlášen extrémní stupeň nebezpečí.

Velice chladný vzduch od severovýchodní Evropy

Obr. 2 Aktuální teploty v Evropě

Zdroj: meteociel.fr

Na mnoha místech padají absolutní teplotní rekordy. Tento vpád jen dokazuje tvrzení, že i přesto, že se globální klima otepluje, tak to neznamená, že zima zcela zmizí. Jakmile je Atlantický oceán méně aktivní, tak se v Evropě mohou teploty propadat k extrémním hodnotám.  Dnes večer a v noci čekáme na většině území sněžení. V Čechách by mohlo napadnout 5 až 15 cm nového sněhu. Na Moravě by to mělo být do 5 cm. Ve východní polovině Moravy by se sněžení vyskytovat nemělo.

 

Obr. 3 Předpoklad sněžení pro dnešní noc předpověď výskytu sněžení nad naším územím 7.1.2017

Zdroj: chmi.cz

Autor: TD

frame-scrollup