Nejméně devatenáct obětí si vyžádaly víkendové bouře na jihu USA

Nejméně devatenáct obětí si vyžádaly víkendové bouře na jihu USA
23.01.2017
Víkendové bouře na jihu USA připravily o život nejméně 19 lidí. Mnozí museli opustit své domovy a nyní se vracejí zpět uklízet napáchané škody. Někteří však zažili děsivé chvíle schovaní ve svých obydlích.

Jedny z nejsilnějších projevů bouře byly zaznamenány ve městě Albany, které leží v americkém státě Georgia. „Byla jsem zrovna v pracovně, když jsem uslyšela hlasitý řev, vzala jsem své dítě do náručí a lehli jsme si na zem,“ vypráví jedna z místních. „Vítr byl tak hlasitý, bušil do všeho, co mu stálo v cestě,“ dodala. Minuty ubíhaly a bouře postupně odešla, obloha se vyjasnila a vítr se uklidnil. Jejich dům byl takřka bez úhony, avšak bočný přístřešek se zhroutil a poničil 2 stojící auta. Okolí vypadalo mnohem hůře. Vzrostlé stromy přehradily silnice, stejně tak silnému větru nevydrželo vzdorovat mnoho střech. Zhroutily se i některé venkovní zdi rodinných domů, intenzitu bouře pak dokresluje odnesené piano stovky metrů daleko. Snad ze všech stran se brzy ozývaly policejní sirény.

Zkáza v Georgii, zničená auta a hromady odpadu
Obr.: Albany 22. ledna 2017, Georgie
Zdroj: © Phil Sears/AP Photo

Během dvou dní bouře zabila nejméně 19 lidí, z toho 15 úmrtí hlásí na jihu Georgie, z nichž 7 zemřelo na následky tornáda. Tornáda se objevují v této části Ameriky poměrně běžně. I když hlavní sezóna tornád začíná až na jaře, jejich následky mohou být dle tamních meteorologů v zimně mnohem výraznější. Během minulého víkendu se na jihu USA objevilo celkem 39 potvrzených tornád. A kromě Georgie tornáda řádila i v Louisianě, Jižní Karolíně a Mississippi. Právě v posledně jmenovaném státě byly ohlášeny již v sobotu další 4 oběti. Zde se také tato bouře zrodila.

Znučená auta a domy po hurikánu v Georgii
Obr.: Albany 22. ledna 2017, Georgie
Zdroj: © Phil Sears/AP Photo

Mého otce zavalila naše skříň a my jsme se ho s mámou snažili vyprostit, což se nakonec povedlo,“ řekl dvanáctiletý chlapec. „Všechny zničené věci se dají nahradit, ale jsem nesmírně šťastný, že můj otec nepřišel o svůj život,“ dodal. „Později jsme se k našemu domu vrátili a prohrabávali trosky, jediné o co mi šlo, byla záchrana našich fotografií,“ vypověděla další z obětí.

Následky větrné bouře v Georgii, rozbité domy
Obr.: Albany 22. ledna 2017, Georgie
Zdroj: © Phil Sears/AP Photo

Aktuálně v oblasti operují záchranné složky a mnoho dobrovolníků.

Autor: SG

frame-scrollup