Nejméně 9 tornád udeřilo ve státech Ohio a Indiana

Nejméně 9 tornád udeřilo ve státech Ohio a Indiana
08.11.2017
Silná bouře s nejméně devíti potvrzenými tornády odnášela střechy továren a ničila domy napříč státy Ohio, India a dotkla se také Pensylvánie.

Potápěči nalezli dvě mrtvá těla mužů v zatopených sklepení domů, kde nejspíše hledali úkryt před bouří. Dalších šest lidí bylo lehce zraněno v restauraci na západě městečka Celina v Ohiu, kde se tornádo dotklo povrchu země a způsobilo velké škody na okolních budovách či autech. Odborníci tvrdí, že rozsah škod bouře v kombinaci s tornády dosahuje téměř úrovně hurikánů.

Ničivá síla tronáda Celina v USA
Obr.: Zničené budovy v Celina (Ohio)
Zdroj: WLWT Cincinnati

Další tornáda sestoupila k zemi v Ashlandu, Crawforud a Sandusky ve státě Ohio. V Indianě byla potvrzena 3 tornáda v Salemu, Muncie a Springville. Tornáda vznikají, když se studený a prudký výškový vítr překříží s teplým přízemním větrem. Střetnutí těchto protichůdných větrů vyvolá horizontální rotaci vzduchu. Pokud se rotace děje v bouřkovém oblaku, může dojít k vyzdvihnutí rotujícího válce do vertikální polohy. Silný sloup vzduchu se postupně spustí dolů až dosáhne zemského povrchu, což je právě okamžik, kdy točivý vítr nazýváme tornádo.

Bouře nad státem Ohio v USA
Obr.: Radarový snímek bouře táhnoucí se pře Ohio, Indianu k Pensylvánii
Zdroj: Local Weather pro AccuWeather.com

Mnoho škod bylo způsobeno i silným větrem, který kácel vzrostlé stromy k zemi. Pád stromu na SUV způsobil zranění 4 osob. Bouře také odstřihla asi 40 000 lidé od přísunu elektrické energie. V Pennsylvanii spadlo okolo 100 mm srážek, což znamená 100 litrů vody pro 1 metr čtvereční. Výrazný přísun deště spustil v oblasti sesuvy, které poškodily několik domů. „Nikdy jsme neviděli tak masivní přísun srážek za tak krátkou dobu,“ řekl jeden z místních v zasaženém průmyslovém městě Erie. „Žiji zde již 60 let a nikdy jsem nezažil takhle silnou a děsivou bouři,“ dodal.

Následky větrné smršťě v Ohiu
Obr.: Celina, Ohio v pondělí 6. listopadu
Zdroj: © The Associated Press

Další škody byly zaznamenány na několika hřištích a halách, stejně tak byly poškozeny domy vystavěné z lehkých materiálů.

Autor: SG

frame-scrollup