Na Sumatře vybuchla sopka Sinabung, do atmosféry se dostala obrovská masa popela

Na Sumatře vybuchla sopka Sinabung, do atmosféry se dostala obrovská masa popela
19.02.2018
Indonéský ostrov Sumatra dnes ráno pohltil popel z erupce sopky Sinabung, která dokázala vymrštit sopečný prach až do výšky 5 kilometrů. V oblasti nejsou hlášeny žádné škody na majetku ani zranění.

Dnes ráno byla zaznamenána aktivita stratovulkánu Sinabung na ostrově Sumatra (Indonésie). Sopka se nachází asi 50 kilometrů jihozápadním směrem od města Medan, které je domovem více než 2 milionů lidí. Erupce byla nepřehlédnutelná, sopka dokázala vymrštit popel a prach do výšky 5 kilometrů. Erupce trvala přesně 291 sekund. Krátce poté se začalo nejbližší okolí sopky zahalovat do šedé mlhy z popela, která snížila viditelnost na méně než 5 metrů. Místní úřady vyhlásily zákaz přibližování se k sopce na menší vzdálenost než 3 km, tato zóna byla i evakuována. Pod sopkou se nachází i rozsáhlá přehrada, která nyní funguje v režimu nebezpečí, lidé žijící pod vodní nádrží musí být připraveni k okamžitému opuštění svých domovů. 

Na Sumatře po výbuchu dopky došlo k uvolnění obrovského množství prachu do ovzduší
Obr.: Pohled na sopku ​Sinabung​

Zdroj: Sutopo Purwo Nugroho

Obyvatelé se snažili ukrýt do svých domovů, zatímco do ulic se vypravily úklidové čety, jež se snažily odklidit co nejvíce spadlého popela. V příštích dnech se očekávají pravidelné přeháňky a bouřky, což by celou situaci více zkomplikovalo. Kombinace popela, prachu a vody může ohrozit dopravu, dráty elektrického vedení, ale i statiku střech lehčích domů. Silný déšť může taktéž vést ke tvorbě takzvaných laharů – bahnotoků, které z vyšších poloh mohou do údolí přinést směs bahna a kamenní, jež je další hrozbou pro majetek i životy místních.

Sopečný mrak nad Sumatrou
Obr.: Pohled na sopku ​Sinabung​
Zdroj: Badan Nasional Penanggulangan Bencana

V oblasti také došlo k omezení letecké dopravy. Obrovský mrak z popela odklání lety na severu ostrova Sumatra až k jihu Thajska. Omezení budou přetrvávat až do úterý.  

Po výbuchu sopky je na Sumatře plno sopečného popelu
Obr.: Snížená viditelnost v okolí sopky
Zdroj: Endro Rusharyanto

Sopka Sinabung už několikrát v posledních letech obyvatele Sumatry potrápila. Naposledy zde byla erupce pozorována v roce 2016 a stejně jako o 2 roky dříve umírali lidé. Další dva lidské životy si vyžádala erupce v roce 2010. Před tímto bouřlivým obdobím byla sopka více jak čtyři století v klidu, v roce 1912 byly pozorovány pouze menší fumaroly – proudy plynu z vrcholu sopky. Nyní se plně ukazuje její nárůst aktivity.

Výbuch sopky na Sumatře a vyděšení školáci
Obr.: Pohled na sopku ​Sinabung​
Zdroj: Sutopo Purwo Nugroho

frame-scrollup