Mrazy zničily úrodu

Mrazy zničily úrodu
05.05.2016
Letošní meruňky a broskve jsou napříč Českou republikou téměř zničené. Další ovocné stromy jsou s otazníkem.

Velmi tiše se před pár dny prohnala Evropou meteorologická katastrofa, o které se psalo spíše sporadicky. Nutno říci, že stavební kámen pro tento problém byl položen již na začátku dubna. Tehdy se však jednalo o teplou advekci, která mnoha lidem vykouzlila úsměv na tváře. Teď se však ukazuje, že to byla pouze sladká návnada od matky přírody.

Letní počasí moc brzo

O tom, že se v České republice vyskytly letní teploty na četných místech, jsme vás již dříve informovali. Na většině území padaly teplotní rekordy. Maximální teploty spíše připomínaly období v polovině května. Příroda se díky velmi teplému počasí začala rychle probouzet. Například květy třešně ptačí rozkvetly letos v průměru o tři týdny dříve, než je normální stav.

Vpád studeného vzduchu a vyjasnění

O pár týdnů později se však přihlásila ve střední Evropě opět zima. Ačkoliv toho letos moc nepředvedla, tak její poslední úder byl krutý. To, že přechodně sněžilo v nížinách nebo na Šumavě napadlo několik desítek cm sněhu, není to nejhorší. Nejhorší bylo vyjasnění, které se hned několikrát odehrálo nad různými místy v České republice. Teploty v ledovém vzduchu šly velmi prudce dolů. Když byla řeč o maximálních rekordech ze začátku dubna, tak na konci dubna padaly rekordy minimální.

Nejhorší možná kombinace

Studené počasí by samo o sobě nehrálo tak významnou roli. Příroda již několikrát takové vpády studeného vzduchu zažila, proto se adaptovala a květy rostlin většinou začínají později. Bohužel teplé počasí přišlo moc brzo a příroda se nachytala. Mrazy, které zasáhly Českou republiku, způsobily obrovské škody. Letošní meruňky a broskve jsou napříč Českou republikou téměř zničené. Další ovocné stromy jsou s otazníkem. Samotnou kapitolou je vinná réva, která údajně pomrzla až z 80 %. Podle předběžných odhadů škoda přesáhla jednu miliardu Kč a v průběhu sezóny bude dále narůstat.

Snaha o ochranu vinohradů svícemi před jarními mrazíky

Obr. 1 Až mystický obrázek z Burgunska, kde pro ochranu vína udělali maximum, když zapálili ohně v celém sadu  

Zdroj: Weather severe

Autor:TD

frame-scrollup