Monzunové povodně v Nepálu a Indii si už vyžádaly životy 143 lidí

Monzunové povodně v Nepálu a Indii si už vyžádaly životy 143 lidí
16.08.2017
Nejméně 143 lidí v Nepálu a Indii již zahynulo a tisíce jich ztratilo domov následkem monzunových povodní. Silné deště strhly několik sesuvů a některé oblasti jsou stále obtížně přístupné.

Prozatím je nahlášeno 70 mrtvých v Nepálu a dalších 73 obětí bylo nalezeno napříč severní a východní Indií. Asi 200 tisíc lidí setrvává v záchranných kempech v okolí Assumu na severovýchodě Indie. Dalších 15 tisíc muselo opustilo své domovy ve státě Bihar, který je přímo na hranici s Nepálem, zde tamní řeky nejvíce kulminovaly. Podobná situace se v této lokalitě odehrála i před 9 lety, kdy vylití místních řek zasáhlo oba státy. Kromě povodní dochází v regionu k dalším přírodním katastrofám, které jsou zapříčiněny deštěm. Masivní sesuv půdy v horském severském státě Himáčalpradéš smetl v neděli z vozovky dva autobusy ze svahu do hlubokého údolí. Událost nikdo nepřežil. 

Přívalové srážky v Nepálu zaplavily obce
Zdroj: © The Associated Press

V Nepálu bylo více než 48 000 domů zničeno povodněmi a 21 000 lidí bylo dle policie vysídleno. Nepálský červený kříž varoval, že další hrozbou může být nedostatek pitné vody a potravin, což by mohlo způsobit humanitární krizi v této chudé himalájské zemi. "V mnoha částech země bojujeme s nedostatkem nezávadné vody," řekl jeho mluvčí Dibya Raj Poudel. „Několik vesnic a osad je doposud nedosažitelných. Telekomunikace a mobilní telefony stále nefungují, takže je obtížné vyhodnotit stupeň ohrožení i počet obětí," dále dodává. Bohužel voda zasáhla i nejúrodnější části Nepálu, takže se očekává značný pokles úrody a s tím spojené ekonomické ztráty. V zemědělské oblasti Tarai je zaplaveno asi 70 % půdy. Ohroženy jsou rýžová pole, plantáže i rybí farmy.

Evakuace skůtru pomocí bambusů při záplavách v Nepálu
Zdroj: AFP

Podle meteorologů dojde k přesunu dešťů dále na západ Nepálu, což podnítilo evakuaci dalších 74 tisíc lidí. Od začátku roku registrovaly úřady 150 lidí usmrcených přívalovými srážkami. 

Autor: SG

frame-scrollup