Masivní povodně v Japonsku si vyžádaly už nejméně 179 obětí

Masivní povodně v Japonsku si vyžádaly už nejméně 179 obětí
11.07.2018
Už přes 175 lidí zahynulo v Japonsku následkem silných dešťů, které do zasaženého území přinesly nejen povodně, ale i bahnotoky a sesuvy. Mnoho obyvatel je stále pohřešováno a obnova zničených obydlích i infrastruktury potrvá několik týdnů až měsíců.

Aktuálně přívalové deště stály japonskou vládu více než 18 milionů dolarů a nadále se počítá s dalšími vysokými investicemi. Nejvíce vyhrocená situace je na jihu a západě Japonska. V pohotovosti jsou všechny složky záchranného systému, a především se dbá na neustálé zásobení evakuačních center. Bohužel ne všechny oblasti dostávají adekvátní příjem pitné vody a nezávadných potravin. Odhaduje se, že bez zásob se ocitlo až 270 000 lidí. Premiér země Shinzo Abe zrušil svoji plánovou cestu do Evropy a v těchto dnech navštěvuje zasažené regiony především v prefektuře Okayama. Úřady se snaží rostoucí počet obětí co nejvíce eliminovat, kromě 75 tisíců záchranářů je v akci i 80 helikoptér, které usilovně pátrají po nezvěstných. Stále se hledá 70 lidí. Doposud japonské úřady ohlásily 179 mrtvých, což je nejvyšší počet obětí dešťů od roku 1982.


Zdroj: Martin Bureau

Silné deště zasáhly Japonsko už minulý pátek, během víkendu neustále srážky sílily a poměrně rychle došlo k nasycení vodou několika povodí. Postupně se voda dostávala z koryta a začala s sebou brát či ničit majetek místních. Stejně tak bylo poškozeno vedení elektrické energie a desítky tisíc domácností se ocitlo bez proudu. Evakuováno bylo více než 8 milionů lidí, kteří se nyní mnohdy nemají kam vrátit. Tito lidí žijí celkově v 23 prefekturách. Ačkoliv deště ustávají, lidé stále zůstávají ve školách, sportovních halách a dalších provizorních úkrytech. Mnoho z nich zažívají nejhorší dny svého života.


Zdroj: GETTY IMAGES

Britští novináři zmiňují i příběh zachráněné klisny, která před velkou vodou utekla na střechu jednoho z domů. Zde ji záchranáři nalákali do bezpečí za použití mrkví. Kobyla vyvázla bez zranění, ale nejspíš během povodní přišla o své hříbě. 

 
Zdroj: AFP

frame-scrollup