Masivní bahnotok v Kalifornii připravil o život minimálně 17 lidí, stovka domů byla zničena

Masivní bahnotok v Kalifornii připravil o život minimálně 17 lidí, stovka domů byla zničena
11.01.2018
Obrovská masa bláta a kamení pohřbila domy a auta v oblasti Montecito. Událost si vyžádala nejméně 17 lidských životů. Záchranná operace stále neskončila.

Asi na tři sta lidí bylo stále v úterý večer uvězněno ve svých domovech v kaňonu Romero poté, co se z okolních svahů okolo půl třetí ráno valilo husté bahno následkem silných dešťů. Loni v této oblasti řádily rozsáhlé požáry, nyní se lidé musí vypořádat s velkou vodou.

Některé poničené domy byly odneseny vodou a blátem téměř kilometr daleko. „Vypadalo to jako bitevní pole v první světové válce,“ vypověděl místní šerif z okresu Santa Barbara. Nejprve média informovala o třinácti tělech bez známek života, nyní se počet obětí vyšplhal na sedmnáct. Oblast stále není plně prozkoumaná a počet mrtvých může ještě růst. Dalších 28 lidí bylo zraněno a minimálně 13 místních je stále nezvěstných. Asi sto domů bylo úplně zničeno a dalších 300 poškozeno. V troskách se ocitlo i 8 objektů výroby.

Kalifornští hasiči bojující s ohněm
Obr.: Tým záchranářů a dobrovolníků
Zdroj: © Kenneth Song/Santa Barbara News-Press/Reuters

Do akce byly povolány veškeré složky záchranného systému, vyproštěné lidi odvážela z postižené lokality většinou helikoptéra. Ve středu ráno se už ze všech koutů ozýval zvuk těžké techniky, která se snaží uklidit z cest spadlé kmeny stromů a zbytky budov. Tlustá vrstva bláta stále zůstává v ulicích.

Z oblasti bylo evakuováno asi 7 tisíc lidí kvůli jejich bezpečnosti během záchranných prací. Naštěstí se počasí umoudřilo a dále nekomplikovalo další situaci. Území je však stále bez pitné vody, plynu a elektřiny. Celkově napadlo přes 130 mm srážek, tedy 130 litrů na jeden metr čtvereční.

Zaplavené budovy bahnem
Obr.: Poničené domy v Santa Barbaře
Zdroj: © Mike Eliason/Santa Barbara County Fire Department/AP Photo

Autor: SG

frame-scrollup