Maria, Jose a Lee aneb v Atlantiku je živo

Maria, Jose a Lee aneb v Atlantiku je živo
18.09.2017
V roce 2005 byla zaznamenána největší hurikánová sezóna v historii a právě letošní rok by se jí mohl výrazně přiblížit.

Sezóna hurikánů je letos opravdu velmi aktivní. Podle meteorologů už se letošní sezóna vyrovnala té z roku 2016 a to byla velmi aktivní hurikánová sezóna. Letošní sezóna je však teprve ve své polovině. Zajímavostí je i fakt, že letošní jména, která se přidělují k jednotlivým, hurikánům jsou stejná, jako v roce 2005. Vždy se však škrkají ta, která jsou ničivá. Už nikdy se tedy nebude jmenovat žádný hurikán Irma, Katrina či Wilma. V roce 2005 byla zaznamenána největší hurikánová sezóna v historii a právě letošní rok by se jí mohl výrazně přiblížit.

A to znamená, že máme opět špatné zprávy pro Karibik, který bohužel bude vystavěn další ničivé síly přírody.  Hurikán Maria se v tuto chvíli nachází jen kousek ostrovů Martinik, Svatá Lucie či Dominika. Podle předpovědi by měl dál sílit a ze středy na čtvrtek by měl zasáhnout Portoriko.  Pravděpodobně půjde o hurikán třetí kategorie, ale není vyloučena ani kategorie číslo čtyři. Vše nasvědčuje tomu, že dál půjde Maria směrem nad Bahamy, takže se oproti Irmě bude vysouvat výrazněji k severu.

Postup hurikánu Maria přes oblast Karibiku

Obr. 1 Hurikán Maria může v Karibiku opět napáchat velké škody

Zdroj: NOAA

Nesmíme zapomenout také na hurikán Jose, který sice nenapáchal žádné výrazné škody, ale má opravdu výdrž. Naštěstí se vyskytuje v oblasti, kde nejsou četné obydlené ostrovy.  Jose je v tuto chvíli hurikánem první kategorie, ale postupně by měl oslabit na tropickou bouři a měl by se vyhnout pevnině. Východní pobřežní státy USA jsou však v pozoru.

Hurikán Jose zasáhne pobřeží USA

Obr. 2 Jose je výjimečný zejména díky své dlouhé životnosti

Zdroj: NOAA

V Atlantiku se nachází ještě jedna tropická deprese. Tato deprese by však měla brzo zaniknout. I tak stihla dostat jméno. Lee by se však do historie zapsat neměla.

Trasa tropické bouře Lee v oblasti Atlantského oceánu

Obr. 3 Tropická deprese LEE pravděpodobně brzo zanikne

Zdroj: NOAA

Autor: TD

frame-scrollup