Letošní sezóna atlantických hurikánů si vyžádala nejvíce obětí za posledních 10 let

Letošní sezóna atlantických hurikánů si vyžádala nejvíce obětí za posledních 10 let
08.12.2016
Letošní hurikánová sezóna Atlantického oceánu skončila s 30. listopadem. A už je jisté, že si připsala několik prvenství. Stala se nejaktivnější a zároveň i tou nejdražší za poslední 4 roky. Bohužel si vyžádala i největší počet lidských životů od roku 2005.

Atlantická sezóna hurikánů začala oficiálně 1. června a do konce minulého měsíce vyprodukovala 15 pojmenovaných bouří a deset hurikánů, z nichž tři byly klasifikovány jako velmi silné. Nicméně ve skutečnosti se první bouře objevila již o téměř 5 měsíců dříve. V lednu se totiž už vytvořil hurikán Alex, který se uvedl jako první atlantický lednový hurikán od roku 1955 (hurikán Alice).

Hurikán Alex na záběrech ze satelitu
Obr.: Satelitní snímek hurikánu Alex
Zdroj: NASA

Nejsilnějším hurikánem této celé sezóny byl ale nakonec Matthew, který dosáhl síly kategorie 5 na začátku října. Matthew se tak zapsal jako první hurikán, který této velikosti dosáhl od roku 2007 (hurikán Felix). Tento hurikán se nejvíce vyřádil na ostrově Haiti. Boural domy, vytrhával stromy i s kořeny a bohužel připravil o život dle některých zdrojů až 1600 lidí. Nejvíce obyvatel zahynulo právě na ostrově Haiti, kde se hovoří o 546 až 1600 mrtvých. Lidé umírali i v Kolumbii, Dominikánské republice, na Kobě či ve Spojených státech.

Následky přírodní katastrofy na Haiti
Obr.: Trosky domů na ostrově Haiti po zásahu hurikánem Matthew
Zdroj: ABC News

Právě v USA byl nahlášen druhý největší počet úmrtí v důsledku hurikánu Matthew, stát Severní Karolína pak zažil nejhorší povodně od roku 1999. Spojené státy se musely vypořádat i s hurikánem Hermine, jenž na Floridě podněcoval vznik rozsáhlých sesuvů. Hermine se stala prvním hurikánem, který zasáhl Floridu od roku 2005.

Připomeňme si i ničivý hurikán Earl, který působil v Jižní Americe (zasáhl státy Guatemala, Belize, Mexiko aj.). V této oblasti se letos objevila i slabší tropická bouře Otto. Právě Otto je i posledním hurikánem sezóny 2016.

Oko hurikánu vyfocené z vesmíru
Zdroj: Old Farmer's Almanac

Autor: SG

frame-scrollup