Léto a zima v jeden den? V USA možné všechno

Léto a zima v jeden den? V USA možné všechno
11.04.2019
Nad západní polovinou severní Ameriky se totiž udála výrazná cyklogeneze

Vadí vám počasí, které panuje ve střední Evropě? Tak věřte, že vždy může být hůře. To co se v těchto dnech odehrává v Evropě, je jen zlomek toho, co zažívají obyvatelé v severní Americe.

Přes západní polovinu USA a Kanady totiž postupuje extrémně výrazná studená fronta, která srazila teploty až o 30 °C! Zatímco v Texasu včera bylo 30 °C, tak dnes se maximální teploty budou pohybují jen kolem 0 °C!

Nad západní polovinou severní Ameriky se totiž udála výrazná cyklogeneze (prohloubení tlakové níže), která nasála extrémně ledový vzduch ze severu a poslala ho přímo do již vyhřátého vzduchu.

Zatímco před frontou se v hladině 850 hPa vyskytovaly teploty kolem +12 °C, tak za frontou to bylo -16 °C. S tím jak studená fronta bude postupovat dál do horkého vzduchu, tak se v oblasti Central Plains budou vyskytovat bouře s tornády a pravděpodobně i extrémně velké kroupy.

Obr. 1 Extrémní teplotní rozhraní v centrální části USA

Zdroj: MetDesk

V horké vzduchové hmotě se teploty pohybují zhruba 8 °C nad průměrem, v ledovém vzduchu je to však i 15 stupňová odchylka od normálu!

V Kansasu se maximální teploty včera pohybovaly kolem 30 °C, dnes přes den tam však maximální teplota bude oscilovat kolem nuly a přidá se i sněžení.  K tomu všemu bude foukat velmi silný severozápadní vítr s nárazy až 25 m/s.

Obr. 2 Neuvěřitelné ochlazení z +30 na -2 °C a to vše během 12 hodin!!!

Zdroj: yr.no

V Severní Dakotě a v Minnesotě by během pátku mohlo napadnout až 50 cm nového sněhu.

Počasí v severní Americe dokazuje, že extremita v Evropě má ještě obrovské rezervy. Je možné, že v následujících letech se dočkáme na první pohled nemožných věcí.

Autor: TD

frame-scrollup