Lesy jsou opět suché, pozor na otevřený oheň

Lesy jsou opět suché, pozor na otevřený oheň
13.09.2016
V Praze je dokonce vydán vysoký stupeň nebezpečí a to pro polohy do 400 m n. m.

Český hydrometeorologický ústav rozšířil dnes varování na zvýšené riziko požárů. Ty by se mohly vyskytnout na většině území, kromě celého Moravskoslezského kraje a jihozápadní části České republiky. Výstraha je na stupni nízkého nebezpečí a platí do pátečního dne pro polohy do 600 m n. m. V Praze je dokonce vydán vysoký stupeň nebezpečí a to pro polohy do 400 m n. m. Situace by se měla výrazně zlepšit o víkendu, kdy bude přes naše území přecházet tlaková níže, která přinese srážky, místy i vydatné.

Výstraha kvůli suchu na požáry platí pro velkou část našeho území

Obr. 1 Výstrha na požáry v České republice

Zdroj: chmi.cz

 

Vždy, když na konci léta přijde do střední Evropy teplé a suché počasí, je to pro přírodu velmi nebezpečné. Přicházející podzim totiž limituje přeháňkovou a bouřkovou činnost, která je výrazným přispívatelem srážek. Příroda je proto závislá na trvalých srážkách, které se však vyskytují jen v oblasti tlakové níže nebo na frontálních systémech. Pokud se však delší dobu území nachází v oblasti vysokého tlaku vzduchu, je zaděláno na problém.

 

Letošní léto naštěstí přinášelo poměrně výrazné srážky, a tak letošní rok není tak kritický. Na kritickou situaci upozorňují dřevorubci, kteří každý rok počítají velké ztráty v uschlých smrcích. Nejhorší situace je na severní Moravě, kde v Odrách či v Nízkém Jeseníku bylo letos potřeba vytěžit až čtyřnásobně více dřeva, než je normální stav.

 

Pokud léta a hlavně zimy nebudou přinášet bohatší vláhu v podobě vody či sněhu a extrémní projevy počasí budou pokračovat, může se stát, že se výrazně změní skladba českého lesa. Nemusí dlouho trvat a smrky budou vystřídány borovicemi, které jsou přeci jen odolnější vůči teplu nebo suchu. O tom zda, tato situace nastane mohou rozhodnout následující dva nebo tři roky.

Hustý porost borového lesa

Obr. 2 Les borovic možná bude v budoucnu častěji k vidění i v severnějších oblastech Evropy

Zdroj: rvp.cz

Jednoho dne možná budeme jen vzpomínat na to, jak vypadaly husté smrkové či listnaté lesy v České republice.

Autor: TD

frame-scrollup