Latentní sucho

Latentní sucho
26.11.2018
Listopad bude na některých místech pravděpodobně druhým nejsušším listopadem v historii.

I přesto, že se o tomto tématu přestalo v posledních měsících mluvit, neznamená to, že zmizel. Naopak sucho je stále horší a horší a vše nasvědčuje tomu, že změna je v nedohlednu. Díky nízké oblačnosti a mrholení to vypadá, že je všude mokro a že je vlastně vše naprosto v pohodě. Takový normální podzim, chtělo by se říci. Jenže jedná se jen o masku přírody, která jinak trpí obrovským nedostatkem vody. V tuto chvíli je konec vegetačního období, takže nedostatek vody nikoho netrápí, ale až přijde jaro a příroda se bude muset opět probudit k životu, tak nastane velký problém. Již teď někteří odborníci mají obavy, co udělalo dlouhé období bez dešťů se stromy, které již v srpnu předčasně odhazovaly listí.

Listopad bude na některých místech pravděpodobně druhým nejsušším listopadem v historii a nic na tom nemění i dnešní srážky, které se vyskytují jen na samém jihu České republiky a ještě jsou výrazně slabší, než se nakonec předpokládalo. Do konce měsíce už další srážky nečekejme.

Když jsme psali, že nedostatek vody v zimě nikoho netrápí, tak jsme neříkali zcela úplně pravdu. Bezesné noci v těchto dnech zažívají majitelé zimních středisek, kteří i přes vysoké úvěry na modernizaci svých areálů letos možná ani nespustí sezónu. Už v říjnu oznámily Pustevny, že kvůli nedostatku vody, nebudou moci zasněžovat své svahy, takže budou závislý jen na přírodním sněhu. K tomuto středisku se pravděpodobně přidají v brzké době i další lyžařské areály.

Letošní zima už musí být srážkově minimálně normální, jinak se na jaře dočkáme hodně nepříjemných věcí. Latentní sucho totiž pokračuje, jen se o něm tolik nemluví.

Obr. 1 Na polovině všech sledovaných toků je v tuto chvíli evidováno sucho

Zdroj: chmi.cz

 

Autor: TD

 

frame-scrollup