Kde všude hrozí sněhové kalamity? Díl II.

Kde všude hrozí sněhové kalamity? Díl II.
31.01.2016
Na horách není problém, aby napadlo půl metra během jednoho dne. V nížinách se však takové situace objevují jen zřídka.

Sněhová kalamita 12. ledna 1987 v Bratislavě

Slovenské hlavní město zasáhla sněhová kalamita v plné síle. Jadranská tlaková níže vytvořila velké teplotní rozhraní, na kterém se vyskytovalo velmi silné sněžení. Během jednoho dne napadlo v Bratislavě 70 cm sněhu. Po zadní straně tlakové níže pronikl ze severu arktický vzduch a teploty spadly až k -20 °C. V blízkosti tlakové níže se vyskytoval i silný nárazovitý vítr, který prachový sníh lehce přetvářel do sněhových závějí. Automobily, tramvaje a autobusy se nedaly použit. Obchody zůstaly zavřené a do ulic musela vyjet těžká technika. Pomocí bagrů a buldozerů se postupně dařilo zprůjezdnit hlavní cesty. Vedlejší ulice však byly zaváty několik dní. Nákladní vozy odvážely sníh z města, protože sníh nebylo kam dávat. Občané města se velmi rychle přizpůsobili a po městě jezdili na běžkách.

Historická fotka s velkým množstvím sněhu v centrum města

Obr. 1 Zavátá auta v centru Bratislavy

Zdroj: pravda.sk

Závěje sněhu uprostřed města

Obr. 2 Nejdřív chodníky a potom cesty

Zdroj: infospravy.sk

 

Sněhové bouře 22. února 2001 v ČR

Tohoto dne se nad územím České republiky nacházelo chladné tryskové proudění od severozápadu. Teplota vzduchu se pohybovala na většině území pod nulou. V chladném a vlhkém severozápadním proudění se v odpoledních hodinách začaly tvořit velmi silné sněhové přeháňky a bouřky. Srážkové pásmo se nejdříve vyskytovalo na severních horách a během dne se přesunulo nad Vysočinu, kde zůstalo několik hodin. Pás velmi intenzivního sněžení se vyskytoval i nad naší hlavní dálniční tepnou D1. Zde na některých místech napadlo 25 až 40 cm sněhu za tři hodiny.  Dálnice D1 byla na 12 hodin uzavřena, mnoho řidičů zde uvízlo a museli zasahovat hasiči.

Radarové odrazy srážek, únor 2001

Obr. 3 Radarový snímek spíše připomíná letní studenou frontu

Zdroj: Chmi.cz

Sněhová kalamita může přijít kdykoliv a kdekoliv

Případů kalamit z České republiky či Slovenska bychom našli určitě vícero. Většinou se však jedná o lokální záležitosti s návětrným efektem. Na horách není problém, aby napadlo půl metra během jednoho dne. V nížinách se však takové situace objevují jen zřídka. Obecně však můžeme říci, že přívaly sněhu mohou v zimní polovině roku přijít kdykoliv a kamkoliv.  V Evropě můžeme připomenout letos Turecko, loni Itálie, předloni Chorvatsko či v roce 2012 Maďarko. Hlavní otázkou je, kde se vytvoří výrazné teplotní rozhraní, které je hlavním zdrojem vydatných srážek. Větší pravděpodobnost silných srážek je samozřejmě u moře, kde je více vlhkosti i energie. Na konci zimy, kdy začíná Slunce prohřívat aktivní povrch se mohou tvořit sněhové bouře.

Autor: TD

frame-scrollup