Kde všude hrozí sněhové kalamity? Díl I.

Kde všude hrozí sněhové kalamity? Díl I.
30.01.2016
Možná si při pohledu na snímky z USA často říkáte, že USA mají specifické podmínky a že počasí je tam daleko extrémnější než například v Evropě. Pravdu budete mít jen z části. Je pravdou, že v USA existuji místní specifické podmínky, které v Evropě nenajdeme, ale rozhodně Evropa svou extremitou tolik nezaostává.

Je tomu týden, co východ USA zasáhla jedna z největších sněhových bouří v historii této země. O bouři Jonas již bylo napsáno mnohé. Po tak silné zimní bouři se opět rozběhla diskuze o tom, zda globální změna klimatu může přispět těmto extrémům. Na Vánoce na východě USA padaly teplotní rekordy, když maximální teploty atakovaly letních 25 °C. O měsíc později padaly rekordy sněhové a extrémně zalidněná oblast zažila, co je to být paralyzován sněhem.

Více tepla, více energie

S tím, jak se atmosféra Země neustále ohřívá, tak dochází k větší zásobě dostupné energie. I přesto, že se klima otepluje místy i o několik °C, tak ledový vzduch nad severním pólem se bude vytvářet dál. Jen místo -50 °C na severním pólu bude například -40 °C. Při vpádu takto studené hmoty do teplejších oblastí budou vznikat výrazné teplotní rozhraní, která jsou bohaté na srážky.

Frentální rozhraní nad USA, teplý jihovýchod vs studený severozápad

Obr. 1 Frontální rozhraní nad USA 28. 11. 2015

Zdroj: agu.org

 

USA nejsou výjimečné

Možná si při pohledu na snímky z USA často říkáte, že USA mají specifické podmínky a že počasí je tam daleko extrémnější než například v Evropě. Pravdu budete mít jen z části. Je pravdou, že v USA existuji místní specifické podmínky, které v Evropě nenajdeme, ale rozhodně Evropa svou extremitou tolik nezaostává.  Celý svět sice v těchto dnech mluví u sněhové bouři v USA, ale fakt, že v Turecku napadlo na některých místech až 5 metrů sněhu, už tolik mediálně známý není.  Silné sněžení zasáhlo loni v březnu také jižní Itálii, kdy napadlo 245 cm za 18 hodin a byl tak překonán rekord spadlého sněhu za 24 hodin. Dosavadní rekord držela stanice v Silver Lake, ve státě Colardo. V roce 1921 tu za jeden den spadlo 193 cm.

Velké množství nového sněhu v Turecku, krajina je pokryta vysokou bílou peřinou

Obr. 2 Turecké hory včera potrápil další příval sněhu

Zdroj: Severe Weather Turkey

Přívaly sněhu v Itálii jsou náročné na jejich eliminaci, i technika má problémy

Obr. 3 Sněhový extrémní příděl ve vesnici Capracotta

Zdroj: telegraph.com.uk

 

Sněhové extrémy se dokonce týkají i střední Evropy. A je jen otázkou času, kdy velká sněhová kalamita zasáhne i naše území. V zítřejším článku vám představíme dvě největší sněhové kalamity, které zasáhly Československo v posledních 30 letech. 

Autor: TD

frame-scrollup