Kapské město se možná stane první metropolí bez vody

Kapské město se možná stane první metropolí bez vody
15.01.2018
Úderem půlnoci, oznamující příchod Nového roku, vstoupily v platnost nová regulační opatření ohledně spotřeby vody v Kapském městě. Může být tato metropole prvním hlavním městem, jež se ocitne bez vody?

Voda je nezbytně důležitá pro život, ale také ji využíváme dennodenně pro náš komfort. Spotřeba vody neustále roste a někteří odborníci již začínají uvažovat o vodě jako o největším bohatstvím daného státu. Tuto skutečnost již na vlastní kůži pociťuje jihoafrické Kapské město. Od začátku roku 2018 začínají platit přísné regulace, které mají zamezit plýtvání s vodou. Většina nových opatření se týkají přímo místních obyvatel, kterým za překročení povoleného denního limitu hrozí vysoké pokuty. Omezí se i spotřeba vody v zemědělství, dokonce až o 60 %, průmysl musí nyní využívat o 45 % vody méně oproti minulému roku.

Letecký pohlde na sportovní areál v Kapském městě
Obr.: Kapské město
Zdroj: BusinessTech

Jih Afriky trpí nedostatkem sucha zesíleným jevem El Nino v roce 2015 a 2016. Teplotní anomálie v Pacifiku znamená pro část Afriky výrazné období sucha. Ačkoliv loňský podzim menší množství srážek do postižených oblastí přinesl, stále jsou rezervoáry vody v zemi prázdné. Vysoké teploty vzduchu navíc podporují výpar z vodních nádrží, které měly sloužit jako zásobárna pitné vody. Aktuálně je hlavní přehrada plná asi z 31 % její celkové kapacity, pokud by nedošlo k zavedení regulací, dle výpočtů by se už 29. května tohoto roku vyprázdnily všechny kohoutky. Kapské město by se mohlo stát první metropolí bez vody.

Nedostatek vody v přehradě u Kapského města
Zdroj: Breaking news

Nastávající opatření mohou šokovat i mnohé turisty. Na letišti a veřejných toaletách byly vylepeny plakáty s nápisy: „If it’s yellow, let it mellow“ – tedy doslova pokud je to žluté, nechte to tak, nebo „Slow the flow: Save H2O“ – v překladu zpomal proud, zachraň vodu. Turismus navíc celou situaci komplikuje, protože se zvyšuje poptávka po vodě. Na druhou stranu tvoří toto odvětví 9 % HDP země. Očekává se, že omezení přísunu vody bude odrazující faktor pro tuto exotickou destinaci. Ne každý přece jenom stojí o drahou dovolenou, kde si může dát jen dvouminutovou sprchu s kyblíkem, kterým pak spláchne toaletu.

Kapské město bojuje s nedostatkem vody
Zdroj: Twitter

Ačkoliv jsou politické zásahy nutné, stále častěji se ozývá kritika. Kerry Kopke, známá bloggerka a cestovatelka, nešetří kritikou. „Problém spočívá v tom, že úspora vody je brána jako kolektivní odpovědnost, která se opírá o naprostou důvěru v jedince. Ale kdo ví, co dělá váš přítel, známí nebo soused, aby zachránil vodu.“ Mezi lidmi vládne nedůvěra i panika. 

frame-scrollup