Kalifornie nadále bojuje s ničivými požáry

Kalifornie nadále bojuje s ničivými požáry
09.12.2017
Nekončící požáry stále sužují stát Kalifornie. Nejkritičtější je situaci severně od Los Angeles, kde lehlo popelem na 500 domů. Evakuováno muselo být více než 200 000 lidí. Silný vítr práci hasičů neustále komplikuje.

Aktuálně úřady hovoří až o pěti ohniskách požáru, které se jen velmi těžko daří udržet pod kontrolou. Nepříznivé počasí v podobě neustávajícího větru oheň rychle šíří do okolí. Pro představu požár v okrese Ventura zasáhl více jak 400 budov a zaujímá rozlohu asi 450 km2. Dalších 20 domů shořelo v San Diegu, kde byly zraněni i dva lidé. Požáry se nevyhnuly ani jedné z nejluxusnějších čtvrtí Los Angeles – Bel Air. Škody už dosahují miliónů dolarů. Naštěstí si požáry prozatím nevyžádaly žádné lidské životy, zraněno bylo několik pracovníků hasičského sboru.  

Dorpavní nehoda v hořící krajině
Zdroj: Los Angeles Times

Oheň zavírá školy včetně Kalifornské univerzity v Santa Barbaře. Výrazně omezena je i doprava, uzavřeny musely být i hlavní dálniční tahy.  Lidé se musí vypořádat i s výpadky elektrické energie.

Meteorologové nehlásí pro příští dny žádné zlepšení, suchý a teplý vítr bude stále dosahovat rychlosti až 130 kilometrů v hodině. Kalifornie vyhlásila nejvyšší, purpurový, stupeň požárního ohrožení poprvé v historii. Pomoc přislíbil i prezident Donald Trump. Bohužel všichni mají stále na paměti ničivou vlnu požárů z letošního října, kdy v severokalifornské vinařské oblasti zahynulo v plamenech 40 lidí.

České Ministerstvo zahraničí varuje turisty  před cestami do postižených lokalit. 

frame-scrollup