Kalamitní stav ochromil dopravu na severu Čech

Kalamitní stav ochromil dopravu na severu Čech
17.01.2017
Nejhorší situace nastala v Jablonci nad Nisou, kde údajně leží až 70 cm, což je extrémní úhrn.

Na severu České republiky byl tento týden vyhlášen kalamitní stav, protože tam spadlo tolik sněhu, že technika nestíhala sníh odklízet z města. Nejhorší situace nastala v Jablonci nad Nisou, kde údajně leží až 70 cm, což je extrémní úhrn. Lidé se nemohou dostat k autům, zprůjezdněny byly primárně hlavní tahy a přístup k nemocnicím, ke školám, k úřadům a obchodům. V tuto chvíli na řadu přichází i ostatní ulice. Někteří lidé vzali do ruky lopaty, sněhové frézy a snaží si pomoci sami. Někdy je však boj se sněhem marný, není ho už kam dávat. A tak na řadu přišel stroj, tzv. Stalinovy ruce. Jedná se o velký ruský stroj, který na pásu transportuje sníh přímo do nákladních vozidel, která sníh odváží pryč z města.

Odhrnování sněhu sněžnou frézou

Obr. 1 Sněhu je v Jablonci opravdu hodně

Zdroj: info.cz

Odklízení sněhu v Rusku

Obr. 2 Na pomoc musel vyjet i stroj, který se jmenuje Stalinovy ruce

Zdroj: info.cz

 

V Jablonci od začátku zimy napadlo 160 centimetrů sněhu, za celou zimu 2015/2016 to bylo jen 125 centimetrů. Rekordní byla v v tomto městě zima 2009/2010, kdy nasněžilo od listopadu do dubna 340 centimetrů a údržba tehdy stála 22 milionů korun. Naopak nejlevnější byla předminulá zima, kdy za údržbu zaplatilo město jen 8,2 milionu. Počasí bylo tehdy výjimečně mírné, napadlo jen 57 centimetrů sněhu. Zhruba stejně ho ve městě přibylo za uplynulý víkend. Projevil se zde totiž silný návětrný efeket.

 

Co je vlastně sněhová kalamita? Za sněhovou kalamitu můžeme považovat stav, kdy sníh ochromí normální chod společnosti. Sněhová kalamita nejdříve začíná zpomalením dopravy a vede až k jejímu úplnému zastavení. V tomto případě pak dochází k uzavření obchodů, veřejných služeb a některé klíčové úřady mohou přerušit svou činnost. Při sněhové kalamitě by vás například neměli pokutovat strážnici za to, že stojíte na zákazu stání nebo, že jste nezastavili na stopce. Soud by vás neměl trestat za to, že jste nedorazili k soudu a školáci by neměli mít problémy z toho, že nepřišli do školy. Dokonce i váš zaměstnavatel by měl mít pochopení pro váš pozdní příchod do práce. Něco podobného zažívají teď obyvatelé Jablonce nad Nisou.

 

Autor: TD

frame-scrollup