Jaro 2013 vs. 2017
Včera jsme vás na našich stránkách na Facebooku informovali prostřednictvím fotografií o tom, že na začátku dubna 2013 se v České republice vyskytovala sněhová pokrývka, která na některých místech vydržela až do poloviny dubna. Letošní začátek dubna je však zcela odlišný, protože maximální teploty atakovaly 25 °C a už máme za sebou první dny plnohodnotných “letních“ bouřek.
Abychom zjistili, jak je možné, že stejné datum dokáže vykouzlit dvě naprosto odlišné počasí, musíme prozkoumat výškové mapy nad Evropou.
Rok 2013
Nad severozápadní Evropou se udržovala rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu, která byla vyplněna ledovým vzduchem. Zároveň se ve Středomoří neustále obnovovaly tlakové níže, které postupovaly dále k severovýchodu. Jedna z tlakových níží přinesla zejména do východní poloviny našeho území silné sněžení.
Obr. 1 Tlakové pole nad Evropou 3. dubna 2013
Zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 2 Teplota vzduchu v hladině 850 hpa 3. dubna 2013
Zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 3 Přehled počasí v České republice 3. dubna 2013
Zdroj: ogimet.com
Rok 2017
Nad větší částí Evropy se udržuje tlaková výše a k nám proudí teplý vzduch od jihu. Ledový vzduch se nachází až na severu Ruska.
Obr. 4 Tlakové pole nad Evropou 3. dubna 2017
Zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 5 Teplota vzduchu v hladině 850 hpa 3. dubna 2017
Zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 6 Přehled počasí v České republice 3. dubna 2017
Zdroj: ogimet.com
A nabízí se tu ještě jedno velmi zajímavé srovnání. Zatímco březen 2017 skončil na některých místech, jako absolutně nejteplejší březen od počátků měření, tak březen 2013 patři k těm nejstudenějším. Během pěti let se tak sešly dvě velmi extrémní typy jara. Obecně můžeme toto jaro považovat zatím za jedno z nejteplejší v historii, protože nadprůměrně teplý byl i letošní únor.
Autor: TD