Itálii pustoší rozsáhlé povodně, Portugalsko trápí nejhorší sucho za 20 let

Itálii pustoší rozsáhlé povodně, Portugalsko trápí nejhorší sucho za 20 let
12.09.2017
Urputné deště zapříčinily ničivé povodně, které si již vyžádaly nejméně šest obětí v regionu Toskánsko. Naopak Portugalsko bojuje proti dlouhodobému suchu.

Italská televize informovala o úmrtí čtyř členů rodiny, které voda uvěznila ve sklepě jejich domu. Událost se odehrála v neděli ve městě Livorno (Toskánsko). Další dva lidé byli nalezeni bez známek života pod nedalekým svahem za městem. Samotné město se ponořilo pod vodu a následně ulice zahalilo bahno. Mnohá zaparkovaná auta unášel proud a stromy se vyvracely pod náporem intenzivního větru.

Starosta města, Mayor Filippo Nogarin, prohlásil: „Město je absolutně zdevastované.“ Zároveň apeluje na dobrovolníky, kteří by byli ochotní přispět svou rukou k obnově území. Ve městě žije asi 170 tisíc lidí a jeden z dominantních příjmů činí turistický ruch, který bude touto události velmi poznamenán. Livorn je mimo jiné i populární zastávkou lodí, vyplouvajících k ostrovům Elba a Sardinie. Problémy byly zaznamenány i v pozemní dopravě, přičemž velké škody jsou patrné na místní železnici.

Povodně v Itálii už zaplavují města
Obr.: Livorne pod vodou
Zdroj: © The Associated Press

S velkou vodou mají problémy i v hlavním městě. Řím trpěl dlouhodobým suchem více jak 3 měsíce. Prudký přísun srážek však proměnil tamní vydlážděné ulice v říční koryta. Uzavřeno bylo několik stanic metra a místní dostali doporučení zůstat ve svých domovech.

S opačným problémem bojují na jihu Portugalska. V některých nádrží chybí až 90 % běžného objemu vody a mnohé řeky ztratily vodu úplně. Tyto místa se pak stávají územím mrtvých ryb, které umírají na nedostatek kyslíku v jejich prostředí. Pokles úlovku zaznamenávají i rybáři, kterým začínají hrozit existenční problémy. Stejně tak jsou zděšeni i zemědělci, jejichž úroda je mnohdy mizivá. Asi 80 % země je oficiálně klasifikováno jako extrémně suché. Vědci se shodují že se jedná o nejhorší sucho za posledních 20 let. Země se tak pokouší hledat nové mechanismy managmentu krajiny, které by umožnily lépe zadržet vodu v půdě.

Úbytek vody hlásí i Portugalsko, sucho postihuje Evropu
Obr.: Přehrady v Portugalsku trpí suchem
Zdroj: © The Associated Press

Autor: SG

frame-scrollup