Indické Nové Dillí se zahalilo do toxického smogu

Indické Nové Dillí se zahalilo do toxického smogu
14.11.2017
Nad indickým hlavním městem začíná od druhé poloviny podzimu kralovat mocná vrstva smogu, která ohrožuje zdraví tamních obyvatel. Taktéž má na svědomí zpoždění mnohých letů.

Hlavní město Indie – Nové Dillí bojuje se silnou smogovou kalamitou, kterou způsobily nekončící spalování plodin, kouř a nečistoty vypouštěné z továren a automobilová doprava. Meteorologové se obávají, že nebezpečná situace potrvá až do začátku jara v celé severní Indii, ale i v části Pákistánu. Nad postiženým území prozatím převládá vysoký tlak vzduchu, který minimalizuje činnost větru. Škodlivé sloučeniny proto zůstávají na místě a lidé jsou nuceni vdechovat toxický vzduch. Stejně tak se neočekávají srážky, které by mohly, alespoň částečně, nečistoty z atmosféry vymýt.

Smog v Indii nutí obyvatele nosit roušky
Zdroj: AcuuWeather

V některých lokalitách se výrazně zhoršila viditelnost, což poměrně značně komplikuje dopravu jak železniční, tak především leteckou. Letecká společnost United Airlines pozastavila lety do Dillí od 9. listopadu, právě kvůli zhoršené kvalitě ovzduší. Toxické výpary se už stihly projevit i na zdravotní kondici obyvatel. Ve vládní nemocnici v Novém Dillí se podle agentury Reutes léčí už tisíce pacientů s respiračním onemocněním.

Dusivý smog v Indii
Zdroj: AcuuWeather

Všichni se teď obrací k bouři, která by měla oblast zasáhnout na začátku příštího týdne. Hustý smog by mohl být na krátkou dobu utlumen. „Stagnující masa vzduchu by se mohla vyčistit z úterý na středu, další podobná pomoc se pak očekává za 14 dní,“ řekl meteorolog Jasno Nicholls. Tyto předpovídané bouře, však nebudou mít výraznou sílu, takže naděje na kompletní vyčištění atmosféry je velmi malá. Nicméně příznivé bude i mírné zlepšení viditelnosti na den či dva. V Pákistánu by se podmínky mohly vylepšit výrazněji.

Výrazný smog ovlivní v příštích dnech životy miliónů lidí na severu Indie
Obr.: Šance na zlepšení ovzduší (good – dobrá, fair – uspokojivá, poor – nízká)
Zdroj: AcuuWeather

A jak se k situaci staví vláda? Nyní je dle indického ministra životního prostředí Šruti Bhardwaje v plánu rozstřikovat vodu nad Novým Dillím. Meteorologové z jiných států s tímto řešením nesouhlasí a obávají se spuštění vlny kyselých dešťů, která sníží kvalitu pitné vody a ohrozí vegetaci. Vláda se dále snaží udržet obyvatele ve svých domovech a většina škol ve městě je uzavřena minimálně do konce týdne. Mezi 13. – 17. listopadem je v platnost rozdělení vjezdu automobilů dle sudých či lichých značek. Znečištěné ovzduší taktéž pravděpodobně donutí pořadatele zrušit půl marathón naplánovaný na neděli. Národní zelený tribunál (National Green Tribunal) se snaží zamezit další výstavbě v hlavním městě, obzvláště průmyslové, a prosazuje omezení vjezdu kamiónu do města. V návrzích je i rozšířit spoje hromadné městské dopravy.

Hustý smog v Indii
Zdroj: Sajjad Hussain/AFP

Autor: SG

frame-scrollup