Hurikán Willa zásahl Mexiko

Hurikán Willa zásahl Mexiko
24.10.2018
Oči sta tisíců Mexičanů se upínaly k pobřeží Tichého oceánu. Právě zde udeřil před pár hodinami ničivý hurikán, který dostal jméno Willa. Aktuálně již hurikán zeslábl na tropickou bouři, intenzivní déšť však v oblasti stále pokračuje.

Hurikán Willa zasáhl Mexiko během včerejšího večera místního času. Do oblasti přinesl vytrvalý déšť a silný vítr. Před nebezpečím bylo přímo úřady evakuováno asi 5 000 lidí, většina ale opustila své domovy již dříve. Tradičně mnozí odmítli odejít do bezpečí a vystavili se přímým následkům hurikánu, který dosahoval druhé nejsilnější kategorie 5 na Saffirově–Simpsonově stupnici hurikánů. V nárazech vítr vál rychlostí okolo 195 km/h.

Bouře se začala formovat již v sobotu a při své cestě k Mexiku zasáhla už souostroví Islas Marías. Postupně se jako hurikán dostala k západnímu pobřeží Mexika. Mohutné srážky velmi brzy vyvolaly na pevnině vlnu povodní. Voda zaplavila ulice a výrazně komplikovala dopravu. Celkově spadlo až 450 mm srážek, tedy 450 litrů na 1 metr čtvereční zemského povrchu. Nejvíce zasažené byly státy Durango, Jalisco, Nayarit a Sinaloa. Déšť způsobil i problémy v krajině, kde na několika lokalitách došlo k masivním sesuvům půdy. Hurikán ohrozil i samotné meteorology, konkrétně skupinu pozorovatelů, kteří využili k monitoringu menší letadlo. Z obavy o ohrožení přístrojů na palubě se však museli vydat zpět k zemi. Zrušeno bylo i několik komerčních letů.


Obr.: Hurikán Willa na satelitních snímcích
Zdroj: ABC News - Go.com

Bouře, která již nyní vaně větry o rychlosti pod 30 km/h by se měla brzy rozpadnout. Škody se však v postižených oblastech budou odstraňovat mnohonásobně déle. Aktuálně se déšť dostává na sever Mexika směrem k Texasu, kde místní mohou pocítit jeho dozvuky.

Letošní sezóna hurikánů v Pacifiku, tak i s přičiněním hurikánu Willa je doposud tou nejaktivnější ve sledovaném záznamu. Celkově již řádilo v oblasti 10 významných hurikánů.


Obr.: Následky hurikánu Willa
Zdroj: RTE

frame-scrollup